Slováci v posledných týždňoch zháňajú po celej krajine ochranné rúška, ktoré sa stali doslova nedostatkovým tovarom. Práve z tohto dôvodu začali hromadne šiť ochranu na ústa i nos z látok, ktoré našli doma. Netreba však zabúdať ani na ich dezinfekciu!

Najefektívnejšími rúškami sú s filtrami FFP2 a FFP3, no na trhu je ich výrazný nedostatok. Na Slovensku sa tak ,,prebudili“ všetky šijacie stroje a našinci si zhotovujú rúška z látok a gumičiek, ktoré našli v domácnosti. Je však nutné upozorniť, že čím je textília priehľadnejšia, tým je menej účinná.

Akýkoľvek typ ochrany tváre použijete, nebude účinný bez sterilizácie. Odporúča sa preto mať minimálne tri dostupné rúška, ktoré môžete striedať. Použité rúško je nevyhnutné nechať na suchom, teplom a čistom mieste, pričom existuje niekoľko spôsobov, ako ho môžete dezinfikovať.

Možnosti dezinfekcie

Prepranie

Rúško by ste mali prepierať zvlášť bez špinavého oblečenia a hlavne opatrne s ohľadom na materiál, z ktorého je ušité.

Sterilizácia alkoholom

Nasprejovanie rúška alkoholom z oboch strán sa považuje za najjednoduchší spôsob dezinfekcie. V lekárňach je dostupný prostriedok, ktorý obsahuje 60 až 80 % liehu. Je nutné, aby lieh pôsobil aspoň 30 sekúnd.

Sterilizácia prežehlením

Rúška z látky, šály či šatky je nevyhnutné prežehliť na najvyššom stupni z oboch strán.

Sterilizácia v mikrovlnke

Rúška s kovovou časťou môžete dezinfikovať v mikrovlnke na maximálnom stupni počas dvoch minút.

Vyvarenie

Rúško je nutné prevariť v horúcej až vriacej vode pri minimálnej teplote 80˚C na 5 až 10 minút. Vo chvíli, keď zovrie voda, stíšte plameň, vložte rúško a hrniec prikryte. Po vybratí ho opláchnite v teplej vode a opatrne vyžmýkajte. Stačí už len nechať poriadne preschnúť.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: epa.gov, blog.mimulo.sk  |  Foto: Facebook/veselé rúška