Vláda začína chystať aj druhé kolo plošného pretestovania na koronavírus, pričom premiér nevylúčil, že túto náročnú operáciu bude opakovať aj v budúcnosti. Už teraz sa ale ozývajú niektorí starostovia a primátori, ktorí zvažujú, že sa k testovaniu nepridajú.

Vláda po úspešnom zvládnutí prvého kola testovania, ktorého sa zúčastnili približne 3 milióny Slovákov, chystá o pár dní aj druhé kolo. Matovič však nevylúčil, že v prípade jedného až troch okresov môže dôjsť k výnimke a po výborných výsledkoch sa ďalšiemu testovaniu vyhnú. Predseda vlády ako aj prezidentka poďakovali samosprávam, zdravotníkom, vojakom a všetkým dobrovoľníkom, ktorí prispeli k nerušenému priebehu.

Na druhé kolo s obrovským náporom na finančné aj ľudské kapacity však nie sú pripravení starostovia a primátori viacerých miest a obcí. Tí sa ozvali aj na sociálnych sieťach, a dokonca zvažujú vládnu akciu s názvom Spoločná zodpovednosť bojkotovať. „Koketujem s myšlienkou, že v prípade nariadenia druhého kola testovania v Bratislave, konkrétne u nás v Karlovej Vsi, navrhnem vypovedanie poslušnosti,“ napísala starostka bratislavskej Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Rovnakú myšlienku vyriekol aj primátor Nitry Marek Hattas: „Premiérovi neodporúčam robiť druhé kolo. A pokiaľ by sa konalo, tak zvažujeme, že sa nepridáme,“ uviedol. „Teraz sme sa zomkli na poslednú chvíľu a nakoniec tá spolupatričnosť zvíťazila. Za týždeň to však už fungovať nemusí,“ dodal so slovami, že testovanie je podľa neho kontraproduktívne v oblastiach s nízkym počtom nakazených. Odmietavý postoj majú aj radnice s malým percentom nakazených. „Myslím si, že je to zbytočné mrhanie kapacitami, ľudskou silou a finančnými prostriedkami. To testovanie by sa malo zamerať len na lokality, kde je výrazne vyššie percento nakazených,“ uviedol podľa DenníkaN predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger, ktorý nevylučuje rokovania s vládou.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: Facebook/Mesto Nitra, Igor Matovic