Vodiči, zbystrite pozornosť. Od 1. apríla sa dostáva do účinnosti novela cestného zákona o záchranárskej uličke. V prípade, že ju na cestách porušíte, hrozí vám pokuta až 300 eur.

Všetci vodiči by si mali dať pozor na dôležité pravidlo, ktoré býva na cestách neraz porušené. Jedná sa o vytvorenie záchranárskej uličky v prípade, že vozovkou prechádza sanitka. Kým niektorí Slováci za volantom sirénu nepočujú kvôli hlasnej hudbe, ďalší ju drzo ignorujú a pokračujú v jazde.

Takýmto vodičom ale klepne po prstoch novela zákona, ktorá vstúpi do účinnosti od 1. apríla: “Pri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvoma jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom,” pripomína polícia.

Tá zároveň zdôrazňuje, že vodič môže v takomto prípade na nevyhnutný čas vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané, ak tým neohrozí iného účastníka premávky. V prípade, že vodič nevytvorí uličku a bude sanitku blokovať, hrozí mu pokuta vo výške 99 eur. Ak bude vodič dokonca jazdiť za sanitkou v záchranárskej uličke, môže odísť s pokutou vo výške 300 eur.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky, Pexels