Zatiaľ, čo už od víťaznych volieb do národného parlament vyhráva všetky významné prieskumy strana SMER-SD, prieskum agentúry AKO pre V JOJ 24 pre ňu nedopadol až tak slávne.

Z víťazstva by sa tešilo Progresívne Slovensko, ktoré by podľa tohoto prieskumu na vzorke 1000 obyvateľov vyhralo celkom jasne. Zrejme je to dané aj tým, že Progresívci pred týmito voľbami, ktorých význam mnohí na Slovensku pomerne nepochopiteľne celé roky bagatelizujú, pred nimi ako proeurópsky orientovaná strana viac mobilizujú voličov.

Aspoň jedného europoslanca by získalo hneď sedem subjektov, z toho práve Progresívne Slovensko ako jediné až štyroch, a to vďaka 25,6-percentnému zisku. Spomínaný SMER-SD a aj HLAS-SD by získali po troch mandátoch, pričom ich zisky boli 17,6 a 14,4 percenta.

Určitým prekvapením je v tomto prieskume 4. miesto, 8,5% hlasov a dva mandáty pre stranu Republika, ktorá však podobne ako PS poukazuje na význam týchto volieb, keďže jej líder Milan Uhrík sa snaží celé roky poukazovať ako europoslanec na Európsku úniu z iného pohľadu a verí v to, že môže byť po určitom zreformovaní oveľa viac užitočná pre jej občanov.

Po jednom kresle v EP by získali aj strany KDH, SaS a SNS, zatiaľ čo trebárs proeurópski orientovaní Demokrati, Za ľudí či Hnutie Slovensko získali okolo 3 percent hlasov, čo je na mandát málo.

Čas uvedomiť si realitu: TOTO je dôvod, prečo neignorovať eurovoľby!

Zdroj: JOJ 24 | Foto: Depositphotos