Analytici z Inštitútu Zdravotnej Politiky vytvorili ďalší model, ktorý odhaduje, koľko Slovákov sa pri súčasnej situácií nakazí koronavírusom. Hoci sa spočiatku predpokladalo číslo 500-tisíc, najnovšie odhady sú mnohonásobne nižšie.

Pôvodné odhady počtu Slovákov, ktorí sa napokon nakazia koronavírusom, boli desivé. Analytici z Inštitútu Zdravotnej Politiky predpokladali, že v našej krajine bude celkovo až pol milióna pacientov. V nedávnej relácií na Markíze padli aj slová o tom, že vírus, nosenie rúšok a zvýšená opatrnosť potrvá v lepšom prípade niekedy do roku 2022.

Najnovšie odhady zverejnené na ich blogu DenníkaN ale prišli s poriadne prekvapivými číslami. Namiesto 500-tisíc nakazených Slovákov totiž čerstvý model predpokladá len niečo okolo 5-tisíc nakazených. Závratné číslo spred mesiaca pritom obhajujú analytici zlou situáciou vo svete, keď predpokladali, že sa nakazí veľká časť populácie. Aktuálne veria, že pri súčasných opatreniach získajú vírus len 3 % slovenskej populácie, pričom číslo možno klesne na 0,7 %.

Pozitívne odhady ale zdôrazňujú, že Slováci musia aj naďalej dodržiavať pravidlá a hygienické opatrenia. Práve vďaka nim sa môžeme dočkať v závere toho, že sa nakazí len pár tisíc obyvateľov. Rovnako upozorňujú, že 5-tisíc nakazených je scenár v prípade, že nevybuchne situácia v domovoch dôchodcov či v rómskych a marginalizovaných osadách.

Zatiaľ zvládame priebeh pandémie dobre aj vďaka tomu, že zostávame disciplinovaní. Vieme, že to nie je jednoduché, no naďalej, prosím, obmedzte nevyhnutné cestovania a dodržujte všetky preventívne opatrenia. Rozumieme, že pre mnohých z vás sú viaceré opatrenia silným zásahom do vašich životov, no čím disciplinovanejší budeme, tým skôr sa vieme vrátiť k bežnému fungovaniu našich životov, alebo aspoň poľaviť v niektorých reštrikciách,” dodávajú analytici.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk/blog │  Foto: Unsplash, Pexels