Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra 13. septembra 2021 v skorých ranných hodinách zadržal niekoľko vyšetrovateľov priamo v budove NAKA. Okamžite boli obvinení a poslaní do väzby, no nie nadlho. Ukázalo sa, že išlo o nezákonné zadržanie, v dôsledku čoho sa predmetní vyšetrovatelia rozhodli brániť.

Pred niekoľkými mesiacmi pocítil Ján Čurila putá na vlastných rukách, pričom vyšetroval kauzu ,,Božie mlyny“. Zadržaní boli aj vyšetrovatelia Pavol Ďurka, Štefan Mašina a Milan Sabota, ktorí sa zaoberali kauzou ,,Očistec“. Podľa Úradu inšpekčnej služby mali manipulovať svedecké výpovede. Po takmer troch týždňoch ich napokon Krajský súd v Bratislave oslobodil kvôli neopodstatnenosti ich trestného stíhania.

Vyšetrovatelia Ján Čurilla a Pavol Ďurka sa rozhodli podať žalobu na ministerstvo spravodlivosti za nezákonné väzobné stíhanie. ,,Žiadali sme pre nich ušlý plat za dobu nezákonného výkonu väzby, náhradu trov obhajoby vo vzťahu k nezákonnému rozhodnutiu o väzbe a nemajetkovej ujmy spôsobenej nezákonnou väzbou,“ vysvetlil ich právny zástupca Peter Kubina na sociálnej sieti.

Rezort spravodlivosti sa po šiestich mesiacoch rozhodol priznať dvojici odškodné vo výške 52 eur pre každého za obhajobu. V prípade ďalšieho nároku sa majú obrátiť na súd. Kubina oznámil, že v mene svojich klientov podá ďalšiu žalobu, ktorou si uplatnia nárok na odškodné. ,,Mrzí ma veľmi, že sa štát takto správa k ľuďom, ktorí zaň 20 rokov zasadzujú život a krk proti tým najnebezpečnejším zločincom… Tento štát nemá ani toľko slušnosti a “chochmesu“, aby im nahradil aspoň ten ušlý plat, ktorý kvôli nezákonnému pobytu vo väzbe nedostávali,“ s hnevom napísal právnik oboch vyšetrovateľov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Peter Kubina  |  Foto: FB/Polícia SR