Stale častejšie počuť, že investovanie je nevyhnutnosťou. Samozrejme, ľudia by sa mali držať týchto základných princípov, resp. na ne nikdy nezabúdať. Avšak do čoho? A kedy?

Je jednoduché tvrdiť, že treba investovať, pretože ak vám ležia peniaze na účte alebo ich máte na nejakom sporiacom účte, výška výnosov je tradične nižšia než inflácia. Inými slovami – znamená to pre človeka stratu.

Ale do čoho investovať? Stačí sa pozrieť na akýkoľvek graf čohokoľvek od zlata cez striebro, kriptomeny, ropu, kukuricu až po všelijaké indexy a je jasné, že žiaden nezaručuje automatické zisky. Akcia každej komodity stúpa či klesá doslova každú sekundu.

Mnohí ľudia ale v ostatných rokoch veria kryptomenám. Najznámejšou je Bitcoin. Ten zaznamenal už niekoľko obrovských rastov, no i strmých pádov. Aktuálne dosahuje historické maximá s hodnotou okolo 70 tisíc dolárov za jeden bitcoin, pred cca dva a pol rokom zlomil 60-tisícovú hranicu, no medzitým aj padol pod 20 tisíc dolárov. Nie je to ale iba bitcoin (či kryptomeny), ktoré zažívajú veľké výkyvy.

Investovanie je dôležité: Avšak POZOR na hlavné princípy!

Avšak podľa slávneho investora Jima Rogers raz príde čas, keď bude bitcoin bezcenný, trh s kryptomenou kvázi skolabuje (zanikne) a jeho hodnota bude vlastne nulová.

Sám priznáva, že nikdy do kryptomien neinvestoval a ani to neurobí, hoci ľutuje, že tak neučinil pred pár rokmi, keďže sa dalo na tom veľmi pekne zbohatnúť.

Osobne ale uprednostňuje komodity, ktoré sú hmatateľné, a teda, hodnotu budú mať. Ako príklad uviedol zlato, cukor či ryžu. „Ryža vždy mala hodnotu, má ju a bude ju mať, virtuálna mena ju ale mať nemusí a môže zaniknúť,“ dodal.

Zdroj: Indiatimes.com | Foto: Depositphotos