Iba veľmi ťažko si v čase pandémie koronavírusu možno predstaviť situáciu umelcov, kým nimi nie ste vy sami. Aktuálne sa totiž musia vysporiadať s hluchým obdobím, ktoré na Slovensku nemá obdoby. Finančne nákladné prenájmy miestností, zvukárov, osvetľovačov, technikov a mnoho ďalších výdavkov platia pri divadelnej, koncertnej či inej činnosti diváci prostredníctvom vstupeniek. Čo sa však deje vtedy, ak je ich povolených iba 50?!

Pandémia koronavírusu zasiahla nielen na Slovensku okrem zdravotníctva aj pracovnú oblasť. Živnostníci v službách, bankári, finančníci, automobilkári, ale aj mnohí ďaľší sa tak musia popasovať s neľahkou situáciou. Medzi koronou postihnuté oblasti však patrí aj športová, umelecká a kultúrna sféra. Hudobníci, speváci, technici, zvukári a veľké množstvo ďaľších zamestnancov, závislých od koncertov a iných kultúrnych podujatí, sú zdrvení ich rušením.

Svoje rozhorčenie nad povolením cirkevnej púti v Šaštíne s mimoriadnou účasťou vyjadrila aj prvá slovenská Superstar Katarína Koščová. “Viete, ja nefňukám. Ani som to počas celých týchto mesiacov nerobila. Nie som konšpirátor. Ale to, čo sa pre kultúru vymyslelo od 1. októbra, je devastačné. Čo máme robiť? 50 alebo prinajlepšom 100 ľudí v exteriéri, keď ideme do zimy a už sa bude dať len v interiéri? To je nemožné… Nevidíte ceny prenájmov, ceny techniky… Lístok by v takomto prípade musel stáť neskutočné peniaze… Prečo sa do polovice môže zaplniť kostol, no nemôže sa do polovice zaplniť divadlo?” pýta sa 38-ročná Prešovčanka.

“Možno si myslíte, že viete žiť bez umenia… Možno neviete, čo všetko pod umenie spadá… Je našim zrkadlom, potvrdením skutočnosti, prebúdza, fackuje, alebo hoci len jednoducho skomfortňuje naše bytie. Isté obmedzenia musíme prežiť všetci, ale tieto položia celú kultúru na lopatky,” ukončila svoj rozsiahly status Koščová, pričom len pár hodín na to vláda skutočne dospela k uvoľneniu striktných rozhodnutí.

Po mimoriadnom tlaku zo strany verejnosti i umelcov vstúpila do celej veci ministerka kultúry Natália Milanová i premiér Igor Matovič, ktorí zvrátili likvidačné obmedzenia na spoločenských podujatiach. Povolené počty návštevníkov pre divadlá, kiná i akcie tak v zelenej zóne ostávajú v interiéri na čísle 500 a v exteriéri na 1 000 osô. V červenej a oranžovej zóne sa znižujú na 50 % kapacity priestoru s maximálnym počtom návštevníkov totožným ako v zelenej zóne. Zároveň sa ministerke podarilo presadiť, aby sa do povoleného počtu nepočítali účinkujúci ani obslužný personál.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: IG/katarina.koscova, MK SR | Foto: IG/barborapiesova_official, Ivona Orešková, Emma Drobna, FB/Katarína Koščová