Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa minulý rok obul do špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica po obvinení policajtov z tímu Očistec. Žilinka sa domnieval, že Lipšic nemal verejne komentovať zatýkanie. Vec skončila disciplinárnym návrhom, ktorý v piatok prejednával Najvyšší súd.

Daniel Lipšic, ktorý nedávno prehovoril o ruských špiónoch na Slovensku, minulý rok po obvinení policajtov v kauze Očistec verejne komentoval ich zadržanie. Keďže jeho Úrad špeciálnej prokuratúry dozoruje závažné kauzy, považoval podľa svojich slov za povinnosť zastať sa vyšetrovateľov po tom, ako zazneli nepravdivé informácie aj z úst verejných funkcionárov.

Maroš Žilinka však kritizoval, že Lipšic “bez znalosti spisu verejne špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom” komentoval situáciu, pričom padol disciplinárny návrh. Ten skončil na Najvyššom správnom súde, ktorý v piatok o celej veci rozhodol.

Sudkyňa podľa informácií portálu Aktuality uviedla, že Lipšic porušil princíp zdržanlivosti, keď sa vyšetrovateľov zastal. Generálna prokuratúra navrhovala špeciálnemu prokurátorovi trest vo forme zníženia jedného mesačného platu o 15 percent. Súd mu však napokon uložil trest v podobe písomného pokarhania. “Aktívne informovanie verejnosti má svoje limity, tými je predovšetkým rešpektovanie prezumpcie neviny a záujem nezmarniť vyšetrovanie. Prokurátori sú oprávnení len vecne informovať o stave konania, avšak musia sa strániť vyjadrovania svojho názoru,” uviedla okrem iného sudkyňa Anita Filová so slovami, že mohlo ísť o zásah do prezumpcie neviny.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: aktuality.sk │ Foto: FB/Maroš Žilinka – generálny prokurátor SR, Daniel Lipšic