Vojnový konflikt na Ukrajine, no aj zdražovanie elektriny či plynu sa odrazia na koncových cenách potravín. Najväčšia automobilka Volkswagen už musela kvôli chýbajúcim káblovým zväzkom pozastaviť výrobu na minimálne 5 dní. Najnovšie výrazne zdražie múka.

Ako uvádza televízia Markíza, Slováci si v najbližšom období poriadne priplatia za múku. Veľkonočné sviatky tak mnohým vytiahnu z vreciek viac peňazí pri nákupoch surovín či pečení. Nákup obilia totiž oproti roku 2021 zdražel, a to až dvojnásobne. Ako upresnil minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan, na dvojnásobne vyššej cene sa podpísal konflikt na Ukrajine, no aj pandémia či drahšia ropa, plyn a elektrina.

Vlčan pritom osobne navštívil najväčší mlyn na Slovensku v Kolárove a pekáreň v Dunajskej Strede. V mlyne sa nepracuje na plný výkon, no vyrába sa denne 600 ton múky. V prípade nedostatku pšenice po žatve plánuje predložiť zákon na uplatnenie predkupného práva obilia pre ministerstvo. Mlynári majú tiež dostať časť zo 170-miliónovej podpory pre poľnohospodárov. Odborníci nevylučujú, že cena múky môže porásť aj v budúcnosti.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: Televízia Markíza