Už behom korunovania Charlesa za britského kráľa bolo jasné, že na tróne nebude tak dlho ako jeho matka, kráľovná Alžbeta II. Tá na tróne vydržala neskutočných 70 rokov, čo by v prípade Charlesa znamenalo, že by sa musel dožil cca 145 rokov.

Jeho panovanie ale možno bude kratšie, než sa očakávalo, i keď v paláci ostávajú navzdory šokujúcim správam pozitívne naladení.

Britskému kráľovi Charlesovi III. diagnostikovali rakovinu, informovali v pondelok britské médiá s odvolaním sa na Buckinghamský palác. 75-ročný panovník, ktorý nastúpil na trón v septembri 2022 po smrti kráľovnej Alžbety II., už v januári podstúpila lekársku operáciu kvôli zväčšenej prostate.

Práve behom vyšetrení sa malo zistiť, že 75-ročný Charles má bližšie nešpecifikovaný druh rakoviny. Podľa BBC nejde o rakovinu prostaty. Panovník strávil koncom januára tri noci na súkromnej klinike londýnskej kliniky a podstúpil lekársky zákrok.

„Kráľ zostáva pozitívny, pokiaľ ide o jeho liečbu, a teší sa na čo najskorší návrat do plnej služby,” uviedol palác. Nateraz odložil všetky plánované akcie.

V prípade úmrtia Charlesa III. sa stane jeho následovníkom jeho syn William, ktorý má aktuálne 41 rokov, ďalším “čakateľom” je kráľov vnuk princ George, ten má 10 rokov.

Zdroj: BBC | Foto: YT/TalkTV