Známy expolitik, ktorý pôsobil až donedávna na ministerstve práce, sa rozhodol vyjadriť k najnovšiemu statusu Igora Matoviča. Expremiér plánuje zvýšiť DPH na 25%, z ktorých chce čiastočne pokryť aj náklady na radikálne zvýšenie rodičovského príspevku. 

Igor Matovič šokoval svojím novým návrhom na zvýšenie DPH na 25 %. Tento nápad ministra financií sa však nestretol s veľkým pochopením podnikateľov, ako aj koaličných partnerov SaS či Za ľudí. Matovič argumentuje aj tým, že časť získaných financií chce investovať do podpory rodín a mamičiek a výrazne im navýšiť rodičovský príspevok. Keďže ale podľa jeho slov Fico a Pellegrini zanechali po sebe “prázdnu špajzu”, je nútený deficit v rozpočte získať na daniach.

Do tohto plánu sa obul niekdajší tajomník ministerstva práce Jozef Mihál, ktorý si zaspomínal, ako mal Matovič podobný návrh zmietnuť zo stola ešte v roku 2020. “Čítam dobre dnešný Matovičov status, v ktorom srdcervúco opisuje, ako má osamelá matka problém prežiť z jedného platu, z minimálnej mzdy, dnešných prídavkov na deti a daňového bonusu? Krátko po mojom vymenovaní za štátneho tajomníka som na koaličnej rade – bolo to niekedy koncom marca 2020 – navrhoval zvýšenie pandemického ošetrovného pre osamelé matky. Z dnešných 55 % hrubej mzdy na aspoň 70 % hrubej mzdy,” začal expolitik.

Podľa Mihála napokon po pol hodine diskusií súhlasili všetci, vrátane súčasného premiéra Hegera. Problémom pri presadení mal byť práve expremiér: “Vtedajší premiér Matovič sa potuloval po úrade vlády a na rokovanie prišiel neskôr. Vypočul si, že sme sa bez neho dohodli na zvýšení pandemického ošetrovného pre osamelé matky, chvíľu rozmýšľal a zaznelo kategorické: “Ne. Bude sa to zneužívat,” prezradil. Na záver však treba zdôrazniť, že pandemické ošetrovné je príspevok, ktorý sa vypláca len za splnených podmienok počas trvania pandémie, kým rodičovský príspevok, o ktorom hovorí Matovič, je štátna sociálna dávka, ktorá sa matke vypláca nepretržite minimálne tri roky.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Jozef Tirak Mihal │ Foto: YT/Denník N, FB/Jozef Tirak Mihal