Téma 13. dôchodku spôsobila na politickej pôde hotové zemetrasenie. Aj keď Ficova vláda v minulosti s istotou vyhlásila, že penzisti sa môžu tešiť na finančnú pomoc, Matovičova vláda nad tzv. ,,13 platom“ iba neveriacky krútila hlavou. Konečne došlo k rozuzleniu.

K schváleniu 13. dôchodku došlo doslova iba pár hodín pred koncom Ficovej vlády. Strana Smer-SD si tak pre budúcu vládu pripravila nepríjemné prekvapenie, keďže táto finančná pomoc vôbec nebola súčasťou štátneho rozpočtu. Aj napriek tomu bolo dôchodcom sľúbené, že si vždy v decembri prilepšia o 460 eur a predčasní penzisti o 433 eur.

Koalícia nechcela sklamať svojich voličov, no vyplatenie 13. platu by krajinu stálo viac ako 430 miliónov eur. Vláda včera (15. júla) predstavila balíček opatrení na pomoc ľuďom, ktorého súčasťou sú aj toľko omieľané ,,decembrové“ dôchodky. Napokon sa stihnú vyplatiť ešte tento rok.

Každému dôchodcovi sa však ujde suma od 50 do 300 eur podľa výšky ich penzie. ,,Urobili sme to tak, aby tí s najmenšími dôchodkami dostali najviac,“ vyhlásil minister práce Milan Krajniak na tlačovke. V praxi to znamená, že senior s dôchodkom do 214,82 eur dostane sumu 300 eur, no ak dôchodca poberá 500-eurový dôchodok dostane 197,34 eur.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YT/HNtelevízia  |  Foto: YT/HNtelevízia, FB/Milan Krajniak