Exministerka vnútra Denisa Saková (Hlas) predstavila v roku 2019 nový koncept, v ktorom by mal rodné číslo nahradiť identifikátor BIFO. Extrémne drahý projekt, ktorý mal zabezpečiť anonymitu občanov, však napokon podľa všetkého v praxi nezavedieme.

Exministerka Saková z Hlasu ešte v roku 2019 avizovala, že rodné čísla občanov SR by mali byť v budúcnosti nahradené tzv. identifikátormi BIFO. Hoci sa jej projekt stretol s nevôľou Slovákov, financie získané z eurofondov sa začali investovať. Po nedávnej dohode na koaličnej rade sa však rodné čísla nateraz rušiť nebudú.

Občianske združenie Slovensko.Digital bolo od začiatku k projektu mimoriadne skeptické a kritické. Na sociálnej sieti zverejnilo svoje stanovisko: “Na tento informačný systém už bolo minutých viac ako 90 % plánovaných nákladov – takmer 12 miliónov eur. Náklady boli hradené z európskych fondov. Ak sa tento systém nebude používať, tak tieto výdavky sa z pohľadu európskych pravidiel stanú neoprávnenými, budú musieť byť zo strany Slovenskej republiky vrátené a nakoniec zostanú čistým nákladom štátneho rozpočtu,” predostreli nedobrú správu.

Od začiatku sme boli veľmi skeptickí k tejto myšlienke, a to najmä z dôvodu komplikovanosti celého konceptu a vysokých dodatočných nákladov (ktoré pri schvaľovaní projektu ani pri návrhu zákona v roku 2019 neboli poriadne vyčíslené). Pritom zamýšľaná zvýšená bezpečnosť štátnych databáz sa dá riešiť inak a podstatne jednoduchšie,” myslí si združenie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Slovensko.digital │ Foto: minv.sk, Pixabay