Dovoz ruskej vakcíny Sputnik V na košické letisko za prítomnosti premiéra a ministra zdravotníctva vyvolal na politickej pôde hotové zemetrasenie. Koaliční partneri, ktorí nesúhlasili s nákupom uvedenej očkovacej látky, nešetria kritikou a najnovšie sa k zakúpeniu vakcíny vyjadrila aj Zuzana Čaputová.

Po informácií o prítomnosti prvých 200-tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V na našom území sa prezidentka v týchto dňoch stretla s riaditeľkou Štátneho ústavu na kontrou liečiv Zuzanou Baťovou. Tá priznala, že ústav doteraz nedostal žiadne dokumentácie o kvalite a bezpečnosti vakcíny, v dôsledku čoho Baťová skonštatovala, že očkovanie ruskou látkou považuje za veľmi rizikové.

Našu hlavu štátu zároveň nepríjemne prekvapilo, že Sputnik V nie je schválený Európskou liekovou agentúrou a údajne jej výrobca ani nepodal žiadosť o jej registrovanie. ,,Budem rešpektovať rozhodnutie ľudí, ktorí sa vakcínou Sputnik V dajú dobrovoľne zaočkovať, ale k jej masívnemu použitiu vyzývať nemôžem, keďže vakcína neprešla riadnym a medzinárodne vyžadovaným procesom, ktorý by garantoval jej bezpečnosť,“ uviedla na sociálnej sieti.

Prezidentke sa taktiež nepozdáva, že za možné nežiadúce účinky budú zodpovední ošetrujúci lekári, vďaka rozhodnutiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. ,,V prípade tejto vakcíny tu však nie je žiadna zodpovedná autorita, ktorá by jej bezpečnosť garantovala,“ dodala.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová  |  Foto: FB/Zuzana Čaputová, Úrad vlády SR