Obranná dohoda medzi Slovenskom a USA vyvolala na parlamentnej pôde poriadne zemetrasenie. Jedným z najväčších kritikov medzinárodnej zmluvy je rozhodne Robert Fico a Peter Pellegrini, no koaličných politikov to určite neprekvapilo. Drvivá väčšina poslancov však čakala na reakciu prezidentky SR, ktorá prišla až pred pár hodinami.

Obrannú zmluvu s USA už schválila slovenská vláda, no stále ju čaká odobrenie zo strany parlamentu. Už teraz mnohé detaily zo zmluvy vyvolali búrlivé diskusie a takmer okamžite vznikli dva tábory. Nikto z poslancov doteraz netušil, na ktorú stranu sa prikloní samotná prezidentka.

Zuzana Čaputová napokon zverejnila svoje stanovisko na sociálnej sieti. ,,Obrannú zmluvu s USA považujem za štandardný spôsob zlepšenia obrannej spolupráce s našimi partnermi, a preto ju podporujem. Sme členskou krajinou NATO, súčasťou spoločných misií, naša armáda cvičí spoločne s našimi spojencami a k tomu má prispieť aj táto obranná dohoda,“ napísala, pričom je presvedčená, že sa posilní ochrana suverenity Slovenska.

Vyštudovaná právnička sa domnieva, že konflikty vznikajú kvôli vyjadreniam mnohých ľudí, ktoré môžu spôsobiť zbytočné dezinformácie. ,,Pre mňa ako prezidentku je dôležité v akejkoľvek téme zmierňovať napätie a prispievať k porozumeniu,“ upozornila Čaputová.

48-ročná blondínka sa z tohto dôvodu rozhodla zverejniť jednoznačné interpretačné stanovisko. ,,K splnomocneniu pre člena vlády k podpisu dojednaného textu zmluvy bude priložené interpretačné vyhlásenie a dojednaný text bude podpísaný aj s týmto vyhlásením. Táto doložka precizuje, ako si slovenská strana zmluvu vykladá, čo z nej pre naše záväzky a práva vyplýva a čo nevyplýva,“ vysvetlila.

Doplnenie Zuzany Čaputovej

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj | Foto: FB/Zuzana Čaputová