Celoplošné testovanie leží v žalúdku nejednému rodičovi, podnikateľovi, zamestnancovi, či už kvôli strachu z nakazenia sa v rizikovom priestore alebo aj pre nedôveru v tento projekt vo všeobecnosti. Kým vláda mala problém pokryť stavy zdravotníkov na takmer 25 % uzemí Slovenska, dobrovoľníkov sa snažila získať všemožnými spôsobmi. A ako sa hovorí, kde je vôľa, tam je cesta, zodpovední napokon povolali veterinárov!

Kde už cesta hľadania zdravotníkov končí, tam začína angažovanie ich najpríbuznejších odvetví. Veterinári a zubári sa predsa len môžu napriek absurdnej vyhláške ministerstva o rozsahu praxe v niektorých zdravotníckych povolaniach zúčastniť územného testovania. Ako potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí, zubní lekári môžu robiť odbery z nosohltana, pričom veterinári po naštudovaní si inštruktážneho videa môžu vykonať vizuálnu kontrolu odobratej vzorky na antigéhovom teste a zaznamenať údaj.

Kritika Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach, v ktorej sa hovorilo o odmietaní veterinárov v zdravotníckych tímoch, neostala nepovšimnutá. Rozprúdila hladinu na pôde Ministerstva zdravotníctva, rovnako ako aj prvotné odmietanie zubárov. „Ministerstvo zdravotníctva SR požiadavky Slovenskej komory zubných lekárov komunikovalo s autoritami odboru zubné lekárstvo, ako aj prezidentom SKZL a prijalo záver, že pre potreby celoplošného testovania populácie v SR na ochorenie COVID-19 zubným lekárom umožní realizovať odber biologického materiálu osobe z nosohltana na zistenie respiračného vírusového ochorenia,“ uviedol Marek Krajčí, pričom dodal: „Ide o mimoriadne náročné zdravotnícke povolanie vyžadujúce si vysokú odbornosť.“

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: TA3, FB/Marek Krajčí | Foto: pixabay.com