Už behom najbližších dní sa budú naprieč celou Európskou úniou voliť noví europoslanci. Slovensko ich vyšle tentokrát do Bruselu presne pätnásť. Ktorí to budú a ktoré strany ich vyšlú? To budeme vedieť o niekoľko dní.

Každopádne, zdá sa, že eurovoľby budú mať na Slovensku na rozdiel od všetkých dorterajších, keď účasť u nás bývala doslova tragická (viackrát najhoršia v EÚ, cca 15-20%), by sa to teraz malo zmeniť.

Niektoré predbežné analýzy hovorili o aspoň 30-35% účasti, no posledné prieskumy pred voľbami hovorili dokonca najmenej 45-percentnú účasť. Zdá sa, že Slováci konečne začínajú chápať, že ignorácia nič nevyrieši. Vystúpenie z EÚ je pre našu krajinu aktuálne doslova smrteľná, no zvolenie si poslancov, ktorí by mohli napomôcť určitej reformácii, je evidentne lákadlom.

Zatiaľ, čo pred cca dvomi týždňami by ešte vyhralo voľby Progresívne Slovensko, prieskum agentúry Median SK z konca mája už ukazuje, že by mohol vyhrať SMER-SD a vysoké percentá by získal aj HLAS-SD a taktiež mimoparlamentná Republika, keďže Milan Uhrík je počuť aktuálne viac než pred voľbami do NR SR. Naopak, prepadla sa SNS.

Podľa Medianu by SMER-SD získal 22,5%m PS 20,6%, HLAS-SD14%, Republika 9,2%, KDH 7,2%, SaS 7%, hnutie Slovensko a Za ľudí 6,6%. Demokrati by dostali 4,9% a boli by tesne za magickou hranicou, ktorá garantuje jedného poslanca. SNS by získalo len 2,3%.

Podľa tohoto prieskumu by šlo voliť určite 44% a skôr áno 15%, zvyšných 41% skôr alebo určite nie.

Aký je rozdiel medzi PS a SaS? Mladý člen SaS to povedal jasne!

Zdroj: Topky | Foto: Depositphotos