Igor Matovič v pondelok po rokovaní Ústredného krízového štábu potvrdil pozitívny výsledok v hlasovaní o troch decembrových kolách celoplošného testovania. Vtedy však nebolo jasné, či budú tieto odbery vykonávané na dobrovoľnej báze alebo sa občania budú musieť znovu podvoliť odberu kvôli získaniu výhodného modrého certifikátu.

V utorok večer odkázalo konzílium odborníkov z oblasti epidemiológie a infektológie v stanovisku premiérovi TRI kolá plošného testovania nerealizovať. Neodporúčajú to najmä kvôli už teraz vysokej miere vyčerpanosti zdravotníkov. Podľa konzília by mali byť odbery uskutočňované cielene a pravidelne v rizikových skupinách.

Pred posledným zasadnutím krízového štábu predniesol Matovič nevôľu pristúpiť na dobrovoľné plošné testovanie, a to aj napriek radám odborníkov i samotnej prezidentky SR: „Znova začíname rásť, musíme brzdiť. Nemáme komfort ešte týždeň rokovať,“ zaujal stanovisko premiér.

Alternatívou za povinné testovanie antigénovými testami by bol pre Matoviča lockdown, podobne ako v mnohých iných krajinách. Dobrovoľné testovanie, ktorého by sa zúčastnilo v priemere 30 % obyvateľov, by podľa premiéra neprinieslo želaný účinok.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk | Foto: IG/ igor_matovic_olano