Nielen Slovensko, ale doslova celý svet aktuálne bojuje s fatálnou situáciou, kedy milióny ľudí ochoreli a zomierajú na pandemické ochorenie koronavírus. Odborníci sa preto snažia hľadať čo najefektívnejšie riešenia, ktorými by pomohli situáciu zvrátiť a zachrániť tak životy nevinných občanov.

Pandémia koronavírusu postihla na Slovensku už takmer 100-tisíc obyvateľov, z ktorých sa doposiaľ vyliečila len polovica. Najvyšší štátni predstavitelia tak zmáhajú boj s časom, pričom nie vždy dokážu nájsť kompromis. Potom, čo Igor Matovič vyzval po ostrej výmene názorov Richarda Sulíka, aby pripravil účinný pandemický plán, došlo k rôznym roztržkám a „domácu úlohu“ okrem neho napokon vypracoval aj Marek Krajčí. V uplynulých hodinách však bolo predsa len schválené ďalšie celoplošné testovanie, ktoré sa uskutoční už v decembri.

Ako sa však zdá, celá situácia už dolieha aj na premiéra, v dôsledku čoho sa len pred okamihom prihovoril voličom a predsedovi SaS s ospravedlnením. Následne pred kamery predstúpila prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa už konfliktom v koalícii naďalej nedokáže prizerať. V úvode svojho príhovoru vyjadrila ľútosť nad tými, ktorí prišli v dôsledku krízy o prácu, a taktiež prejavila pochopenie pre tých, čo strácajú nádej.

„Potrebujeme vidieť politikov vládnej koalície zodpovedných za manažovanie krízy, že sú schopní spolupráce napriek rozdielnym názorom. Potrebujeme vidieť jednotný plán, jasne odkomunikovaný a so širokou vedeckou podporu, ktorý dá ľuďom istotu a šancu pripraviť sa na to, čo príde. Potrebujeme, aby kritika nebola vnímaná ako útok a každá pochybnosť neviedla k urážkam svojich partnerov, oponentov a občanov. Potrebujeme hovoriť pravdu, poznať reálny stav, bez strašenia a prikrášľovania, lebo len tak môžeme v spoločnosti udržiavať dôveru a jednotu. Potrebujeme partnerský prístup medzi štátom a jeho občanmi. Práve ten sa posledné týždne výrazne oslabil,“ nešetrila prekvapivo kritikou Zuzana Čaputová.

Zároveň vyzvala vládu, aby bolo ďalšie prípadné testovanie dobrovoľné bez hrozieb a vyhrážok voči občanom. „Pomohli by jasné argumenty o vhodnosti konkrétnych návrhov. Pomohlo by pochopenie zmyslu a významu každého kroku. Lebo ďalšie zahrávanie sa s trpezlivosťou ľudí si už nemôžeme dovoliť,“ uviedla neoblomne prezidentka. Zároveň dodala, že nakoľko mieni byť v boji s krízou nápomocná, avšak potrebuje poznať a dôverovať navrhovaným riešeniam, v Prezidentskom paláci absolvovala stretnutie s premiérom. „Uvedomujem si, že covid nás zastihol s krízami aj v iných oblastiach – v zdravotníctve, školstve, ekonomike, justícii a že miera problémov, ktorým vláda čelí, je nebývalá a nemá v histórii obdobu. Slovensko však nevyhnutne potrebuje pokojný, vecný a pragmatický prístup a o takýto prístup pri riadení pandémie som dnes predsedu vlády požiadala,“ ukončila svoje vyjadrenie.

Príhovor Zuzany Čaputovej

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová, streamable.com