Opozícia v posledných týždňoch tvrdo bojuje za pád, teraz už Hegerovej vlády, v dôsledku čoho začala na začiatku februára zbierať podpisy na referendum o predčasných voľbách. Postupne sa politické strany chvália neustále pribúdajúcimi petičnými hárkami, no spoločne môžu naraziť na rovnaký problém.

Opozičná strana Smer-SD a mimoparlamentné strany Hlas-SD a SNS viac ako dva mesiace iniciujú referendum za predčasné parlamentné voľby. Podľa zákona je nutné vyzbierať minimálne 350-tisíc podpisov, no smeráci sa nedávno pochválili, že evidujú viac ako 400-tisíc podpisov. Pribudnúť ešte môžu petičné hárky zo strany Petra Pellegriniho a Andreja Danka.

Politológ Radoslav Štefančík však upozorňuje, že snahu politikov môže ľahko zastaviť prezidentka, ktorá môže dať snahu uskutočniť referendum preskúmať Ústavnému súdu s otázkou, či nie je protiústavné. Podľa jeho slov je podozrenie na mieste, keďže ľudovým hlasovaním nie je možné meniť ústavu.

Občanov môžu ovplyvniť aj udalosti spred pár dní, keď došlo k rekonštrukcií vlády, i keď menej výrazne, ako sa predpokladalo. Demisia Igora Matoviča však mohla upokojiť mnohých Slovákov. Podpis na petičnom hárku tak ešte nemusí znamenať záujem o účasť na referende.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/Peter Pellegrini, Smer-SD, Ľubica Laššáková, Robert Fico