Marek Krajčí dnes schválil používanie známeho lieku v liečbe proti Covid ochoreniu. Na oficiálnej stránke ministerstva zdravotníctva je uvedené, že ide o zatiaľ neregistrovaný medikament, ktorý dostal výnimku na prvého pol roka, pričom bude dostupný v lekárňach na predpis.

Minister zdravotníctva, ktorý odhalil, prečo iné krajiny netestujú celoplošne, udelil dnes povolenie pre neregistrovaný liek Ivermectin. Liečivo sa doposiaľ na Slovensku používalo na veterinárne účely pre kone vo forme pasty či injekcií. Po naliehaní odborníkov a narastajúcom počte štúdií sa schválilo jeho terapeutické využitie na dobu pol roka. Z Británie a južnej Afriky pritom dorazili aj nové mutácie koronavírusu, ktoré majú nebezpečnejšie vlastnosti.

Na Ministerstvo zdravotníctva SR bola 26. januára doručená žiadosť hlavného odborníka pre infektológiu MZ SR prof. MUDr. Ivana Schrétera, CSc. o skupinové povolenie neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení v Slovenskej republike. Ministerstvo zdravotníctva vydalo povolenie terapeutického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení. Na obdobie 6 mesiacov tak platí povolenie pre nemocničné zariadenia i ambulancie,“ píše ministerstvo.
Liek má mať podľa najnovších štúdií antivírusové a protizápalové vlastnosti a lekári majú hlásiť dobré výsledky pri použití vo viacerých krajinách. Liek bude na Slovensku dostupný v nemocniciach, no aj v lekárňach, kde ho môže pacient získať na lekársky predpis.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: health.gov.sk │ Foto: YT/LifeTV