Z Veľkej Británie dorazili znepokojivé správy o novej zmutovanej forme koronavírusu. O tom, že nový koronavírus sa dokáže šíriť rýchlejšie, sa pritom vedelo pomerne rýchlo. Britský premiér však varuje aj pred novým zistením.

Podľa slov Borisa Johnsona sa nový zmutovaný koronavírus nielenže lepšie šíri v populácií, ale je možné, že je aj smrteľnejší. Zozbierané dáta, ktoré porovnávajú úmrtnosť u pacientov s pôvodným a novým koronavírusom, sú však len prvotnou informáciou, a tak táto hrozba ešte nie je stopercentne potvrdená.

Podľa BBC sa zmutovaný vírus rozšíril v Británií, no zaznamenali sme jeho výskyt aj na Slovensku, pričom Marek Krajčí odporúča používanie respirátorov namiesto rúšok. Odborníci pritom uvádzajú, že naozaj existuje možnosť, že mutácia má aj vyššiu mortalitu. Ich predbežné zistenia hovoria, že nový variant sa šíri o 30 až 70 % rýchlejšie, a môže byť približne o 30 % smrteľnejší.

Okrem toho sa objavila aj mutácia koronavírusu z Južnej Afriky, ktorá bola rovnako potvrdená vo viacerých krajinách. Len v UK bolo identifikovaných 77 nových prípadov v spojitosti s cestovaním. Vedci majú podozrenie, že sa rovnako šíri rýchlejšie, pričom súčasné vakcíny nemusia proti nim fungovať rovnako efektívne, ako pri pôvodnom koronavíruse. V takom prípade môžu vlády uvažovať o prísnejších nariadeniach, aby zabránili jeho šíreniu v populácií.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: bbc.com │ Foto: YouTube/BBC