V posledných dňoch sa akoby roztrhlo vrece s novými pandemickými plánmi, ktoré majú poraziť koronavírus na Slovensku. Politici sú presvedčení, že prichádzajú s inovatívnymi nápadmi, ktoré by epidemiologickú situáciu v krajine dostali pod kontrolu. Epidemiológovia tak majú čo robiť, aby detailne zanalyzovali všetky navrhované opatrenia.
Ústredný krízový štáb v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR vytvoril na začiatku augusta tohto roka pandemický plán, ktorý má byť šitý na mieru pre potreby našej krajiny. Práve podľa neho sa aktuálne postupuje v boji proti koronavírusu. Richard Sulík však v posledných týždňoch vyčítal odborníkom a koaličným partnerom, že dochádza k zmätku a zbytočne prísnym opatreniam.
Pred pár dňami prišiel predseda strany SaS s vlastným pandemickým plánom, ktorý nazval ,,Semafor zdravia“. Bolo veľkým prekvapením, že v rovnaký deň chcel predstaviť svoje nové návrhy aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Napokon však pripravený plán stiahol, no informácie z neho sa i tak dostali na verejnosť. Ústredný krízový štáb preto bude momentálne hodnotiť iba Sulíkov semafor.
Vladimír Krčméry je presvedčený, že je lepšie mať tri návrhy ako ani jeden. Podľa jeho slov môže mať každý z plánov inovatívne prvky, ktoré môžu byť účinné. Nevidí tak dôvod vybrať z nich ten najlepší. ,,Čiže otázku, či vybrať A alebo B, alebo C, by som zmenil na prečo neprijať časti z A plus B plus C. Čiže skoordinovať návrhy do jedného plánu,“ uviedol uznávaný epidemiológ pre cas.sk.
60-ročný odborník považuje za úplne prirodzené, že minister zdravotníctva sa zameriava predovšetkým na počet hospitalizovaných ľudí, čiže obsadenosť nemocníc a počet Slovákov, ktorí ochoreniu COVID-19 podľahli. Model ministra hospodárstva sa zase zameriava na výskyt nakazených ľudí a prevalenciu, čiže ďalšie štatistické údaje spojené s nákazou koronavírusom.
Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<
Zdroj: cas.sk | Foto: YT/POSTOJ TV, FB/Marek Krajčí, Úrad vlády SR, markiza.sk