Igor Matovič predstúpil vo štvrtok pred médiá s vysvetlením, ktoré malo ozrejmiť jeho nečakané služobné cesty do zahraničia. Po nákupe neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V si vtedajší premiér a minister zdravotníctva namiesto pochvaly vyslúžili mimoriadnu kritiku z rôznych strán. Ako Igor Matovič uvádza, čakal pochvalu, nastalo však „hysterické lynčovanie“, ktoré malo za cieľ burcovať nenávisť. 

Igor Matovič sa vo svojich vyjadreniach opieral o názor riaditeľky ŠÚKL, ktorá údajne povedala, že vakcínu Sputnik V v rôznych krajinách, ktoré ju používajú, spája iba ich názov. „Zo 14 testov 14 dopadlo na jednotku. Ak by pani Baťová nepolitikárčila a nevniesla do toho vetu, ktorá prekryla všetky pozitívne výsledky testov, tak s radosťou zajtra by ľudia stáli v radoch,“ čo Matovič považuje za jej hrubý prešľap.

Minister financii zároveň informoval o nečakanej a mimoriadne prekvapivej služobnej ceste do Moskvy. Po textových správach so šéfom priamych investícii v Rusku sa ex-premiér rozhodol, že napätie spôsobené na Slovensku kvôli vakcíne musí obhájiť. „Naozaj som v kostiach cítil, že ak osobne za ním nepôjdem a nebudem sa snažiť človeka, ktorého som doslova uprosil, aby sme ten kontrakt uzatvorili, že keď sa nebudem fyzicky na mieste to zvrátiť, tak Sputnika definitívne na Slovensku stratíme,“ pričom podľa jeho slov odlietal s povolením predsedu vlády Eduarda Hegera.

Testovanie vakcíny Sputnik V v Maďarsku považoval za jediné riešenie, ako v zahraničí napraviť reputáciu slovenských vedcov a krajiny samotnej. Okrem toho je minister financií presvedčený, že prezidentka mala výroky riaditeľky Baťovej odsúdiť a nie pochváliť. Matovič ďalej prekvapivo označil inštitút ŠÚKL za nepriateľskú inštitúciu: „Na základe toho, keďže som vedel, že máme najbližšie laboratórium v Maďarsku, som kontaktoval maďarskú stranu, a preto som išiel do Budapešti.“

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Foto YT/HNtelevízia