Slovensko sa muselo po rozdelení Československa medzi hokejovú elitu prebojovať, no to, ukázalo sa, nebol problém. Za dva roky sme zaznamenali dva postupy a v roku 1996 sme debutovali na šampionáte v Rakúsku.

Celkovo sme teda hrali medzi elitou už 27 krát (v roku 2020 sa MS nehrali pre COVID), štyrikrát sme získali cenný kov a štrnásťkrát sme boli v najlepšej osmicke. Boli tu ale aj prípady, v ktorých sa nám nedarilo podľa predstáv. Tie sme si zhrnuli do tohoto článku.

MS 2011

Slovensko sa celkovo desaťkrát umiestnilo buď na deviatej alebo desiatej priečke, a teda, tesne za priečkou zaisťujúcou postup do štvrťfinále. Desiata priečka bola ale raz mimoriadne bolestivá, a to práve v roku 2011.

Boli to totižto prvé MS najvyššej kategórie na Slovensku a zišlo sa tam viacero hráčov našej “zlatej generácie”.  Práve aj prehnané očakávania či príliš veľké chcenie možno rozhodlo o tom, že to nedopadlo podľa predstáv.

S céčkom na hrudi sa lúčil s reprezentáciou Pavol Demitra (a nik nemohol tušiť, že o pár mesiacov tragicky zahynie), prišli aj bratia Hossovi, Gáborík, Šatan, Handzuš, Višňovský, Stumpel, Zedník alebo Radivojevič.

Avšak v základnej 4-člennej skupine sme zdolali Slovinsko a následne prehrali s Nemcami i Rusmi a “blamáž” sme dokonali v osemfinálovej skupine, keď sme padli s Českom i Fínskom a až na záver v zápase, ktorý už nič nemohol z hľadiska postupu zmeniť, sme vyhrali nad Dánskom 4:1.