K osobe Igora Matoviča, ktorý pred pár hodinami čelil svojmu odvolávaniu, sa vyjadril aj uznávaný psychiater. Hoci nemohol robiť diagnózu na diaľku bez jeho dôkladného vyšetrenia, o premiérovi čosi napokon nepriamo predsa len vyzradil. Myslíte, že má pravdu?

Igor Matovič, ktorý na nedávnej tlačovke obhajoval svojej konanie s diplomovou prácou, musel vo štvrtok čeliť odvolávaniu v parlamente. Dlhá rozprava a príspevky poslancov trvali až do skorých ranných hodín, no napokon o osude premiéra jednoznačne rozhodli. Na adresu predsedu vlády sa často zvykne vyjadrovať aj Robert Fico, ktorý ho označuje za poloblázna.

Nie je jasné, čo presne pod týmto pojmom myslí, no na duševné zdravie premiéra si posvietil uznávaný psychiater, ktorý si vzhľadom k citlivej téme neželá byť menovaný. Ten pre Plusku prezradil, že sa priamo nemôže vyjadrovať o osobe, ktorú riadne a osobne nevyšetril. “Musel by som mať konkrétny diagnostický postreh, osobne vyšetriť dotyčného a zároveň od neho dostať písomný súhlas, že môžem zverejniť výsledky,” uvádza. Dodáva však, že mnohokrát nie je potrebné psychiatrické vzdelanie a zvláštnosti v správaní vedia postrehnúť aj laici.

Na záver poznamenáva, že na rozdiel od Vladimíra Mečiara, ktorému adresovali psychiatri list s jednotným odporúčaním, by v prípade Igora Matoviča nebola situácia taká jednoznačná. “Je možné, že v danom prípade by sa však odborníci asi veľmi ťažko zjednotili v tom množstve možných diagnóz. Najhoršie na tom je, že tieto typy odbornú pomoc dobrovoľne určite nevyhľadajú,” priznáva. Hoci sa vyhol akejkoľvek diagnostike premiéra, redaktorom psychiater odporučil, aby si naštudovali niečo o narcistickej poruche osobnosti.

V literatúre sa pritom uvádza, že narcista má pocit vlastnej výnimočnosti a nadradenosti nad druhými. Vyžaduje oceňovanie, a aj keď sa mnohí stanú úspešnými,či výnimočnými, porucha sa ešte zhorší pri konfrontácií s konkurentmi. Narcis neznesie kritiku či nepotvrdenie vlastnej výnimočnosti a spochybnenie považuje za útok, pričom reaguje agresívne. V pozadí takéhoto človeka je však neustála sebaneistota a obava z odmietnutia ostatnými. Ak nenájde uznanie v nejakej skupine, preorientuje sa iným smerom. Pre narcisa je typická nízka, predstieraná alebo žiadna empatia a neochota pochopiť pocity a potreby iných. Svoje konflikty s inými vysvetľuje tým, že ho ostatní nechápu, nikdy si nepriznáva vlastnú chybu. Nevedno, či sa niektorá z opísaných vlastností týka premiéra, no oficiálne slová jeho spolupracovníkov nenasvedčujú tomu, že by mali pri komunikácií problémy.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk │ Foto: Facebook/Igor Matovic