Oficiálne odsúhlasené tri kolá masívneho antigénového testovania Slovákov s povinnou účasťou verejne kritizuje konzílium odborníkov, ako aj samotná prezidentka Zuzana Čaputová. Všetci sa totiž prikláňajú k názoru, že testovanie by malo byť na dobrovoľnej báze, avšak premiér tvrdí, že v takom prípade by bol už rozumnejší lockdown. Testovanie na Mikuláša sa napokon ruší a deti idú do škôl. Ako je to možné?

Vhľadom na to, že minister hospodárstva Richard Sulík nedokáže zabezpečiť dostatočný počet testov k prvému decembrovému víkendu, sa plošné testovanie na Mikuláša neuskutoční. K otázke dobrovoľného testovania sa Igor Matovič vyjadril jednoznačne: “Je to hlúposť,” uviedol, nakoľko nákup a realizovanie týchto odberov by bolo pre výrazne nižšiu účasť drahšie, ako keby vláda vyhlásila lockdown. Slovákov teda čaká buď povinné decembrové testovanie alebo spomínaný decembrový lockdown.

S riešením, ako nezhoršiť epidemickú situáciu, a zároveň 7. decembra otvoriť školy, by mal do pondelka (30. novembra) prísť minister školstva Branislav Gröhling. Pravdepodobne bude bremeno visieť na školách a samosprávnych krajoch. Ak budú chcieť, aby sa ich žiaci vrátili do lavíc, budú musieť zabezpečovať pravidelné testovania nielen detí, ale aj ich rodičov.

Matovič týmto starostom a zriaďovateľom školských zariadení prisľúbil v procese testovania pomoc. “Takýto systém komunitného testovania, kde si v podstate škola ako komunita zabezpečuje to odberné miesto, tak je udržateľný systém, ktorý nám dovolí aj tú ťažkú zimu, ktorá nás čaká, prežiť tak, aby deťom sme neuberali vzdelanie, aby sa mohli vzdelávať tak, ako sa patrí, čiže prezenčne v škole, v triede so svojimi spolužiakmi, a zároveň aby sme neohrozili rodiny týchto detí a deti navzájom tým, že by boli vystavené tejto nákaze,” povedal premiér Igor Matovič po zasadaní Ústredného krízového štábu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Video: YT/HNtelevízia | Foto: IG/ igor_matovic_olano, branislavgrohling