Po zverejnení informácie o úmrtí policajného exprezidenta Milana Lučanského sa mnohí pýtali na miesto a čas jeho poslednej rozlúčky. Je viac ako zrejmé, že obrovské množstvo ľudí by chcelo dať zbohom 51-ročnému bývalému príslušníkovi policajného zboru.

Podľa dostupných informácií bude mať policajný generál poslednú rozlúčku v obci Štrba v okrese Poprad v piatok (8. januára) o 14.00 hod. Ide o rodisko jeho otca, pričom sám Lučanský na tomto mieste vyrastal. Nastávajúci pohreb však komplikuje vážna pandemická situácia, pričom hlavný hygienik Ján Mikas obmedzil účasť na pohrebe maximálne na šesť osôb.

S policajným exprezidentom sa však mieni rozlúčiť rodina, priatelia, kolegovia a samotní občania. Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková chce taktiež dať posledné zbohom Lučanskému, s ktorým spolupracovala. Podľa jej slov by mal Mikas vydať výnimku tak, ako to urobil v prípade nakazených poslancov v parlamente.

Mobilizujú sa aj mnohí Slováci, ktorí si na sociálnych sieťach dohadujú odvoz, vence, vlajky či sviečky. Záujem verejnosti si všimlo aj ministerstvo vnútra, ktoré zaujalo jasné stanovisko. „Evidujeme tieto iniciatívy na sociálnych sieťach. Chceli by sme však rodinu p. Lučanského, no najmä verejnosť poprosiť, aby nezabúdali na aktuálne platné opatrenia (zákaz vychádzania, zákaz pohybu medzi okresmi a pod.) v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemickou situáciou. Veríme, že každý, kto si chce uctiť pamiatku generála Lučanského, si nájde spôsob, ako to urobiť dôstojne aj bez toho, aby dochádzalo k porušovaniu opatrení,” uviedla hovorkyňa rezortu vnútra Barbara Túrosová pre plusku.sk.

Na snahu občanov zúčastniť sa na pohrebe zareagoval aj Úrad verejného zdravotníctva, ktorý pripúšťa prekročený počet ľudí na rozlúčke. Podmienkou je však negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu všetkých prítomných, ktorý nie je starší ako 12 hodín. Udalosť taktiež musí byť oznámená príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva najmenej s odstupom 48 hodín od začiatku pohrebu.

Oznam šíriaci sa sociálnou sieťou

Zdroj: pluska.sk, FB/Všetci za Milana #AllForMilan  |  Foto: FB/Všetci za Milana #AllForMilan, Denisa Saková, Polícia SR, Twitter