Nedávno sme písali o tom, za aké ceny sa dá lyžovať v Poľsku, len pár kilometrov za našimi hranicami. Aj preto možno niektoré slovenské lyžiarske strediská nemajú také zisky, aké by ich majitelia očakávali. A niektoré ani neotvárajú svoje brány.

O veľmi smutnom prípade informovali aj v správach na RTVS.

Hovorí vám niečo lyžiarske stredisko v obci Turecká? Ak patríte k mladším ročníkom, asi nie. Avšak za čias Československa sa jednalo o mimoriadne vyhľadávané miesto pre zimné radovánky.

Strojník Ivan Gregor tu pracoval viac ako dve desaťročia a dnes už len spomína na časy, keď stredisko prekypovalo lyžiarmi. „Lanovka mala dĺžku dva kilometre a prevýšenie bolo 730 metrov. Zjazdovka mala 3,5 kilometra, to každý vravel, že po Chopku to je najlepšia zjazdovka na Slovensku,“ poznamenal strojník.

Táto obec v banskobystrickom regióne má aktuálne sotva 150 obyvateľov a aj samotný starosta Ivan Janovec dúfa, že sa raz brány lyžiarskeho strediska zase otvoria. Prinieslo by to určite aj pekné peniaze do prázdnej obecnej kasy a možnosť zamestnania sa pre ľudí z obce či blízkeho okolia.

Zatiaľ, čo pred desaťročiami tu prúdili tisíce lyžiarov, ostatných cca desať rokov nie je vôbec v prevádzke a žiaden adekvátny záujemca o stredisko sa nehlási. Smutné…

turecká

Lyžovanie nikdy nebolo lacné: Ceny ale teraz TAKTO vzrástli!

Zdroj: RTVS | Foto: Pixabay