Mnohí Slováci požadovali informácie o vakcíne proti ochoreniu COVID-19 vrátane zloženia i vedľajších účinkov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa z tohto dôvodu rozhodol zverejniť príbalový leták k vakcíne od spoločnosti Pfizer a BioNTech.

Na Slovensko bolo 26. decembra dovezených prvých 9 750 dávok vakcíny proti COVID-19. Prvým človekom, ktorý pocítil ihlu na koži, bol profesor Vladimír Krčméry a následne sa oficiálne začalo s masívnym očkovaním vrátane samotnej prezidentky a ministrov.

Odborná verejnosť i občania však požadovali všetky dostupné informácie o vakcíne od spoločnosti Pfizer a BioNTech. Štátny ústav pre kontrolu liečiv z tohto dôvodu zverejnil príbalový leták, kde sú zverejnené aj vedľajšie účinky vakcíny.

K najčastejším komplikáciám, ktoré môžu postihnúť viac ako jedného z desiatich zaočkovaných ľudí, je bolesť a opuch v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, triaška či horúčka. K menej častým vedľajším účinkom patria zväčšené lymfatické uzliny, bolesť v končatine, nespavosť či svrbenie v mieste vpichu. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k dočasnému jednostrannému ochrnutiu tváre.

Príbalový leták vakcíny si môžete prečítať >>>TU<<<

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sukl.sk  |  Foto: depositphotos.com, FB/Ministerstvo zdravotníctva SR