Veľká NOVINKA: Chystá sa ústavný zákon na ochranu novinárov!

Dátum:

Po sledovaní a vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa mnoho novinárov aj politikov začalo zamýšľať nad bezpečnosťou tejto profesie. Najnovšie sa obavy opäť oživili po tom, ako dvaja muži sledovali Moniku Tódovú a následne vytiahol informácie z jej súkromia Robert Fico.

Novinárka Denníka N vyjadrila veľkú obavu a celý prípad rieši aktuálne polícia. Ministerstvo kultúry teraz pripravuje v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti ústavný zákon, ktorý by oveľa efektívnejšie chránil novinárov aj ich zdroje. V súčasnosti ich totiž chráni tlačový zákon, ktorý umožňuje novinárom mlčať o svojom zdroji informácií, ktorý dostal do zákona exminister kultúry Marek Maďarič.

Novela trestného zákona by pritom mohla rovnako zrušiť trestný čin ohovárania, alebo zmeniť jeho definíciu, aby boli novinári chránení pred civilnými žalobami v súvislosti s výkonom svojej práce. „Absentuje základná garancia slobody reálneho výkonu novinárskeho povolania ako jedného z pilierov demokratickej spoločnosti. Slovensko je dlhodobo terčom kritiky Reportérov bez hraníc a iných organizácií za možnosť trestne stíhať novinárov za výkon ich povolania, pričom v mnohých prípadoch im hrozia niekoľkoročné tresty. Ministerstvo urobí všetko preto, aby to tak v budúcnosti nemuselo byť,“ uvádza ministerstvo kultúry.

Natália Milanová sa vyjadrila aj k prípadu Roberta Fica, ktorý bol v súvislosti s novinárkou Tódovou za čiarou a podľa jej slov klesol na totálne dno. „Neviem, či naozaj verí tým svojím vykonštruovaným až chorým výmyslom o objednaných politických procesoch a sprisahaniach, ale svojimi konšpiračnými rozprávkami veľmi úspešne sekunduje Donaldovi Trumpovi, ba možno ho aj predčil. Chápem, že sa bojí, lebo presne vie, čo tu robil on a jeho kumpáni, kým bol pri moci. Chápem, že akýkoľvek súdny proces proti svojim ľuďom potrebuje spochybniť ako politický. Inú šancu na záchranu nemá,“ odkazuje predsedovi Smeru.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Natália Milanová – ministerka kultúry │ Foto: FB/Monika Tódová, Marek Vagovič

Retro
Prináša čitateľom témy, ktoré hýbu Slovenskom. Zbiera pre vás čerstvé novinky,, udalosti a zaujímavosti.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Matovič chce regulovať politické diskusie: Ostrý odkaz od Dibákovej!

Igor Matovič plánuje zasiahnuť do fungovania politických diskusií, pričom...

Slovenská športová hviezda sa vydala: Bola z nej PREKRÁSNA nevesta!

Úspešná hviezda domácej športovej scény prežila uplynulý víkend jeden...

Slovenská speváčka ŠOKUJE: Túto nechutnosť šíria o Emme Čaputovej!

Emma Čaputová, dcéra slovenskej prezidentky, sa v minulosti opakovane...

Ďalší ŠOK: NAKA obvinila známeho poslanca!

V politickom prostredí je opäť rušno. Národná kriminálna agentúra...