24. február 2022 si celý svet bude pamätať ako deň, kedy Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu. Je zrejmé, že Vladimír Putin neplánuje len tak ustúpiť, i keď na verejnosti stále hovorí o snahe urovnať všetky diplomatické vzťahy. Svoje konanie sa rozhodol vysvetliť aj pred ruským národom.

Prezident Ruskej federácie sa po útoku na Ukrajinu rozhodol prehovoriť k svojmu národu, a taktiež adresoval pár odkazov aj zahraničným krajinám, predovšetkým Spojeným štátom. Vladimír Putin vyhlásil, že invázia na Ukrajinu má za cieľ ,,denacifikovať a demilitarizovať“ jej územie. Má byť totiž hrozbou pri rozširovaní NATO smerom na východ Európy.

Rodák z Petrohradu tvrdí, že sa Rusko už 30 rokov snaží dohodnúť s krajinami NATO na právnych a bezpečnostných otázkach v Európe. Podľa jeho slov sa však dočkal iba cynických podvodov a klamstiev či pokusov o nátlak i vydieranie. ,,NATO sa zatiaľ napriek všetkým našim protestom a obavám neustále rozširovalo. Vojnová mašinéria sa pohybuje a blíži sa k našim hraniciam,“ povedal vo videu, ktoré je zverejnené na oficiálnej webovej stránke ruského prezidenta.

Muž, ktorý je vo svojej funkcii už po štvrtýkrát, je presvedčený, že vstup Ukrajiny do NATO je zradou pre Rusko. ,,V tejto súvislosti sme našej krajine sľúbili, že nerozšírime NATO ani o centimeter na východ. Opakujem, oklamali nás, inými slovami, jednoducho nás podviedli,“ povedal v prejave a následne nazval Spojené štáty impériom klamstiev. Putin taktiež upozornil zahraničné krajiny, že Rusko je ,,jednou z najmocnejších jadrových mocností na svete a má určité výhody v niektorých najnovších druhoch zbraní“.

Západným mocnostiam napokon ešte viac pohrozil, keďže ich varoval pred porážkou a strašnými následkami možného konfliktu. „Kto sa nám snaží prekážať a ešte viac vytvárať hrozby pre našu krajinu, mal by vedieť, že reakcia Ruska bude okamžitá a privedie vás k takým dôsledkom, aké ste vo svojej histórii ešte nezažili,“ dodal 69-ročný politik.

Vyjadrenie Vladimira Putina

Zdroj: kremlin.ru  |  Foto: YT/SME, Pixabay  |  Video: Streamable.com