Balík pomoci pre rodiny z dielne ministra financií vyvolal na parlamentnej pôde obrovské zemetrasenie v podobe konfliktov koaličných partnerov, no aj kritiky zo strany opozičných poslancov. Posledné slovo však má prezidentka, ktorá zverejnila svoje rozhodnutie v súvislosti s protiinflačnými opatreniami.

Balík pomoci pre rodiny bol v parlamente schválený v skrátenom legislatívnom procese aj napriek veľkým výhradám zo stany liberálov. Schválenie návrhu považoval Igor Matovič za víťazstvo a okamžite začal tlačiť na našu hlavu štátu, aby zákon podpísala. V inom prípade bude bojovať proti rodinám. Dokonca mala pred prezidentským palácom zaparkovaný detský kočík s jasným odkazom.

Prezidentka mala 15 dní na rozhodnutie, pričom sa počas tohto obdobia strela s odporcami i zástancami protiinflačných opatrení. Verejnosť sa napokon dočkala verdiktu a Zuzana Čaputová oznámila, že kontroverzný balík vracia späť do parlamentu na prerokovanie. V prípade, ak dôjde k prelomeniu jej veta, plánuje sa obrátiť na Ústavný súd.

Podľa slov známej blondínky súhlasí s okamžitou pomocou v podobe zvýšenia jednorazového prídavku na dieťa za mesiac máj o sumu 74,12 €. Finančný príspevok by malo dostať 1,12 milióna nezaopatrených detí. Problémom sa stali opatrenia, ktoré by platili od januára 2023, čiže zvýšenie daňového bonusu na dieťa a prídavku na dieťa. Politici majú totiž dostatok času do konca roka, aby zákon upravili a nedošlo k zbrklým rozhodnutiam.

Celé vyjadrenie Zuzany Čaputovej

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj | Foto: FB/Zuzana Čaputová  |  Video: Streamable.com