Výbuch bytovky v Prešove vyvoláva v obyvateľoch Slovenska okrem pocitov smútku aj množstvo otáznikov. Mnohí sa domnievajú, že hasiči mohli použiť viac z dostupnej techniky a zachrániť tak dnes už zosnulé obete. Je to však naozaj tak?

Po výbuchu bytovky v Prešove pociťujú Slováci smútok a žiaľ. Obyvatelia mesta na východe Slovenska prišli krátko pred Vianocami o svojich blízkych, no aj o strechu nad hlavou. Fotky z miesta hrôzy pritom vyvolávajú zimomriavky. O tragédií prehovorili aj svedkovia z miesta, na ktorom sa zhodou okolností nachádzala aj mama zavraždenej Martiny, Zlatica Kušnírová.

Ľudia sa ale neprestávajú pýtať, či sa toľkým obetiam na životoch nedalo zabrániť a či urobili hasiči všetko tak, ako mali. K prípadu sa rozhodol prehovoriť aj Marián Bugár, samotný veliteľ hasičov v Bratislave, pričom vysvetlil, prečo zvolili postup, ktorý zvolili a nevyužili aj iné dostupné techniky.

Okrem iného poznamenal, že budova mala okamžite po explózií zničené schodisko, čím sa vylúčila hlavná úniková cesta a boli preto potrebné zásahy zvonku. Nebolo možné použiť ani výškovú techniku, ktorá musí byť umiestnená 5 až 10 metrov od plášťa objektu, čomu v tomto prípade bránili kusy betónu a trosky na zemi.

Tak isto nepoužili doskokové plachty, nakoľko by išlo o pády približne 80-kilových ľudí z výšky 30 metrov, čo by malo fatálne následky. Pri vrtuľníku zas hrozilo rozšírenie požiaru a iné riziká. Na záver prezradil aj to, že pri použití vakov s vodou, ktoré vážia od 1 200 do 3 000 kilogramov, by ohrozili celý staticky oslabený objekt. Rozhovor s veliteľom Mariánom Bugárom si môžete vypočuť nižšie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: Facebook/Peter Buran, Prezídium Hasičského a záchranného zboru