Ruský prezident Putin uviedol od 1. apríla do platnosti dokument, ktorým zaväzuje odberateľov plynu platiť v rubľoch. Západné krajiny Európy to ale striktne odmietajú a hovoria o porušení zmlúv, v ktorých je ako platobná mena uvedený dolár či euro. 

Slovenský premiér Eduard Heger uviedol, že Bezpečnostná rada požaduje scenáre v prípade odstavenia plynu pre Slovensko. Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa dodal, že odstavenie plynu by zasiahlo aj samotné Rusko. Minister Richard Sulík v nedeľnej markizáckej relácii Na telo poznamenal, že najvhodnejšou stratégiou je diverzifikácia, a teda viacero zdrojov plynu.

Nemecko či Francúzsko nateraz odmietajú platiť Rusku v rubľoch a zdá sa, že plánujú bojkotovať Putinov plyn. Prvá krajina v Európskej únii dokonca úplne odstrihla dodávky. Ako uvádza agentúra Reuters, ide o Litvu, ktorá už funguje v tomto režime od začiatku mesiaca.

Minister energetiky Dainius Krejvys dodal, že Litva získala nezávislosť od ruských dodávok plynu. “Je to výsledok viacročnej konzistentnej energetickej politiky a dobre načasovaných rozhodnutí týkajúcich sa infraštruktúry,” vysvetľuje. Litva bude plyn kompenzovať skvapalneným zemným plynom (LNG), pričom LNG terminál uviedla krajinu do prevádzky v roku 2015. Prezident Litvy Gitanas Nauseda povzbudzuje k podobnému kroku aj ďalších: “Od tohto mesiaca – žiadny ruský plyn v Litve. Ak to dokážeme my, zvyšok Európy to dokáže tiež,” napísal na Twitteri.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

https://www.youtube.com/watch?v=qUf5_rvdtRs

Zdroj: reuters.com, Twitter │ Foto: YT/Sky News, Infinity News