AKTUÁLNE: 1. krajina Európy stopla dodávku plynu z Ruska!

Dátum:

Ruský prezident Putin uviedol od 1. apríla do platnosti dokument, ktorým zaväzuje odberateľov plynu platiť v rubľoch. Západné krajiny Európy to ale striktne odmietajú a hovoria o porušení zmlúv, v ktorých je ako platobná mena uvedený dolár či euro. 

Slovenský premiér Eduard Heger uviedol, že Bezpečnostná rada požaduje scenáre v prípade odstavenia plynu pre Slovensko. Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa dodal, že odstavenie plynu by zasiahlo aj samotné Rusko. Minister Richard Sulík v nedeľnej markizáckej relácii Na telo poznamenal, že najvhodnejšou stratégiou je diverzifikácia, a teda viacero zdrojov plynu.

Nemecko či Francúzsko nateraz odmietajú platiť Rusku v rubľoch a zdá sa, že plánujú bojkotovať Putinov plyn. Prvá krajina v Európskej únii dokonca úplne odstrihla dodávky. Ako uvádza agentúra Reuters, ide o Litvu, ktorá už funguje v tomto režime od začiatku mesiaca.

Minister energetiky Dainius Krejvys dodal, že Litva získala nezávislosť od ruských dodávok plynu. „Je to výsledok viacročnej konzistentnej energetickej politiky a dobre načasovaných rozhodnutí týkajúcich sa infraštruktúry,“ vysvetľuje. Litva bude plyn kompenzovať skvapalneným zemným plynom (LNG), pričom LNG terminál uviedla krajinu do prevádzky v roku 2015. Prezident Litvy Gitanas Nauseda povzbudzuje k podobnému kroku aj ďalších: „Od tohto mesiaca – žiadny ruský plyn v Litve. Ak to dokážeme my, zvyšok Európy to dokáže tiež,“ napísal na Twitteri.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: reuters.com, Twitter │ Foto: YT/Sky News, Infinity News

Retro
Prináša čitateľom témy, ktoré hýbu Slovenskom. Zbiera pre vás čerstvé novinky,, udalosti a zaujímavosti.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Dcéra prezradila príčinu smrti jej slávnej mamy: Zastrelila sa!

Začiatkom mája sme vás informovali o smrti slávnej speváčky,...

Nečakaná STOPKA v televízii: Známa hviezda Markízy nepokračuje!

Známy moderátor televízie Markíza mal podľa zákulisných informácií dostať...

Hrôza na Hornom Zemplíne: Slovenka (64) havarovala, potom ju našli…!

Hrozný incident sa odohral v sobotu v oblasti Horného...

Fico hovorí o veľkej chystanej akcii NAKA: TAKTO ho schladil Hamran!

Robert Fico cez víkend vyhlásil, že Národná kriminálna agentúra...