Už o pár dní si občania Slovenskej republiky vyberú nového prezidenta našej krajiny. Po tom, čo súčasná hlava štátu uviedla, že sa už o tento post viac uchádzať nebude, keďže sa chce venovať rodine, na politickej scéne sa objavilo hneď trinásť kandidátov, ktorí sa snažia preukázať úprimný záujem o túto krajinu.

Prvé kolo voľby prezidenta Slovenskej republiky sa uskutoční 16. marca 2019 a prípadné druhé kolo 30. marca 2019. Zo začiatku bolo zverejnených 17 kandidátov na prezidenta, no v priebehu posledných týždňov sa zoznam zúžil, pričom najnovšie odstúpil Robert Mistrík v prospech Zuzany Čaputovej.

Oficiálne tak pôjde do boja o post prezidenta trinásť kandidátov. Rozhodli sme sa vás oboznámiť s osobnosťami, ktoré túžia po najdôležitejšej pozícií na Slovensku. Chceme vás len upozorniť, že poradie kandidátov je podľa abecedného poradia a nie je ovplyvnené referenciami zo strany prieskumov či iných subjektov.

BUGÁR Béla

Béla Bugár založil po odchode zo strany SMK-MKP politickú stranu MOST-HÍD v roku 2009, pričom je jej predsedom. V súčasnosti je zároveň aj poslancom NR SR a pôsobí vo Výbore NR SR pre ľudské práva a národnej menšiny. Angažuje sa i v osobitnom kontrolnom výbore NR SR pre kontrolu činnosti SIS.

ČAPUTOVÁ Zuzana

Kandidátka na prezidenta je právničkou, občianskou aktivistkou a liberálnou političkou. Zastáva funkciu podpredsedníčky mimoparlamentnej liberálnej strany Progresívne Slovensko. V minulosti spolupracovala s občianskym združením VIA IURIS, pričom sa venovala posilneniu právneho štátu a presadzovaniu spravodlivosti vo vybraných oblastiach práva.

DAŇO Martin

Daňo je slovenský podnikateľom a novinárom. V minulosti sa venoval podnikaniu s nehnuteľnosťami a internetovými službami. Momentálne pôsobí ako novinár, pričom je držiteľom ocenenia WebAward v oblasti spracovania dát a internetových procesov.

HARABIN Štefan

Štefan Harabin v minulosti vykonával funkciu podpredsedu vlády a v rokoch 2006 až 2009 bol ministrom spravodlivosti Slovenskej republiky. Momentálne je sudcom najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

CHMELÁR Eduard

Chmelár je historik, politický a mediálny analytik, vysokoškolský učiteľ a publicista. Zastáva funkciu rektora Akadémie médií, vysokej školy mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave.

KOTLEBA Marian

Slovenský politik je bývalým predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja a momentálne je lídrom Ľudovej strany Naše Slovensko, pričom je, samozrejme, poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Je členom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

KRAJNIAK Milan

Milan Krajniak je od roku 2016 poslancom Národnej rady SR a podpredsedom hnutia SME RODINA. Taktiež je aj predsedom Výboru NR SR pre analýzu rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu, a zároveň je členom Výboru pre obranu a bezpečnosť.

MIKLOŠKO František

Mikloško je politik, bývalý predseda SNR a dlhé roky bol poslancom NR SR. V minulosti bol členom Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu, pričom v roku 1992 bol členom Kresťanskodemokratického hnutia.

ŠEFČOVIČ Maroš

Kandidát na prezidenta je významný diplomat a politik, pričom je momentálne podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu. V minulosti pôsobil ako komisár pre vzdelanie, kultúru a mládež. Taktiež zastával funkciu slovenského veľvyslanca v Izraeli, kde bol vedúcim Stáleho zastúpenia Slovenska pri Európskej únií.

ŠVEC Róbert

Róbert Švec je predsedom občianskeho združenia Slovenské Hnutie Obrody (SHO). Uvedené hnutie je orientované nacionálne, keďže neskrýva sympatie k fašistickému vojnovému Slovenskému štátu. Pod vedením Šveca je tak hnutie orientované euroskepticky, na základe čoho požaduje odchod Slovenska z euroatlantických štruktúr.

TAUCHMANNOVÁ Bohumila

Bohumila Tauchmannová sa zameriava na poradenstvo a realizáciu projektov spoločenskej zodpovednosti. Je autorkou a koordinátorkou národných vzdelávacích projektov. Je občianskou aktivistkou a založilo niekoľko občianskych združení. Je členkou predstavenstva Zväzu obchodu Slovenskej republiky.

ZÁBOJNÍK Juraj

Juraj Zábojník bol v minulosti plukovníkom, pričom si odslúžil v radoch slovenskej polície 17 rokov. Následne pracoval v súkromnom sektore a istý čas bol riaditeľom Ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misií. Momentálne sa živí ako bezpečnostný analytik.

ZUZULA Ivan

Zuzula je slovenský meteorológ a klimatológ, environmentálny vedec, vysokoškolský pedagóg a politik. Momentálne je predsedom Slovenskej konzervatívnej strany. V minulosti bol poradcom dvoch slovenských premiérov – Jána Čarnogurského a Vladimíra Mečiara.

[poll id=”146″]

Foto: Facebook/Milan Krajniak, Facebook/Juraj Zábojník-kandidát na prezidenta SR, Facebook/Bugár Béla, Facebook/Bohumila Tauchmannová, Facebook/Štefan Harabin, , Facebook/Róbert Švec, Facebook/Zuzana Čaputová, Facebook/Eduard Chmelár, Facebook/Marian Kotleba, Facebook/František Mikloško, Facebook/Maroš Šefčovič, Facebook/Martin Daňo,