Boris Kollár posledné dva roky neustále upozorňuje občanov, že intenzívne pracuje na výstavbe štátnych nájomných bytov. Aj napriek tomu, že musí čeliť neustálej kritike zo strany kolegov i opozičných politikov, trvá na svojom pláne. Najnovšie už dokonca oznámil výšku nájmu pri štátom regulovanom bývaní.

Predseda parlamentu sľúbil občanom, že ,,jeho“ nájomné byty budú o 30 až 50 % lacnejšie ako tie trhové. Zlom nastal, keď nový stavebný zákon prešiel v parlamente prvým čítaním a Boris Kollár pred pár mesiacmi rokoval so zástupcami v automobilke Jaguar Land Rover, ktorá je jedným z najväčších zamestnávateľov v Nitrianskom kraji.

Šéf Sme rodina vyhlásil, že lacné nájomné byty budú kľúčovým faktorom pri stabilizácii pracovnej sily. Ministerstvo práce dokonca zrealizovalo prieskum, v ktorom chcelo zistiť záujem o byty z rôznych regiónov Slovenska. Oslovených bolo 45-tisíc ľudí, pričom rezort spracoval 3 044 odpovedí. Ukázalo sa, že záujem občanov o tieto byty je rovnomerný v celej krajine.

Väčšina budúcich nájomcov preferuje, aby bývali maximálne 30 minút od ich zamestnania. Najväčší záujem je o 3-izbové byty, no ľudia na východe by pokojne prijali aj byty so štyrmi miestnosťami. Podpredseda vlády Štefan Holý na tlačovej konferencii vysvetlil, že ceny nájmu sa budú rátať podľa priemernej mzdy v jednotlivých krajoch.

Podľa modelového príkladu tak nájomca v Bratislave za 3-izbový byt zaplatí vrátane poplatkov a energii 658 eur. Trhové ceny sa však momentálne pohybujú od 580 do 1 200 eur podľa lokality a rozlohy bytu. V prípade Banskobystrického kraja by mali občania zaplatiť 440 eur, no realitné kancelárie ponúkajú nájmy 3-izbového bytu od 500 eur. V Prešovskom kraji má byť cena nájomného 391 eur, kým Prešovčania môžu nájsť prenájom aj za nižšiu cenu. Štátne regulované nájomné bývanie tak predsa len nebude také lacné ako Boris Kollár sľuboval.

Cenová mapa Slovenska

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YT/HNtelevízia  |  Foto: YT/SME RODINA-Boris Kollár