Anders Behring Breivik je azda najznámejším masovým vrahom súčasnosti, pričom si vo väznici v meste Ringerike odpykáva už dvanásty rok svoj 21-ročný trest, čo je maximálna sadzba v Nórsku. Aktuálne sa, ako už bolo avizované, zase postaví pred súd.

Každopádne, zdá sa nepravdepodobné, že by sa Breivik niekedy dostal na slobodu, keďže jeho trest je podĺa platných nórskych zákonov následne opakovane predlžovať. Mimochodom, týchto dvanásť rokov, ktoré už sedí vo väzení, je na tzv. samotke. Práve proti tomu sa jeho právny zástupca odvoláva.

Dvanásť rokov v izolácii bez zmysluplnej interakcie malo na Breivika zničujúci vplyv. Teraz má sklony k samovražde a je závislý od lieku na depresie Prozac, aby prežil dni vo väzení,“ napísal jeho právnik Oeystein Storrvik v podnete na okresný súd v Osle. Ako súd dopadne a či sa Breivikov zástupca bude odvolávať, uvidíme.

Každopádne, je až zarážajúce, koľko vymožeností má pritom vrah 77 ľudí. Nórske úrady uvádzajú, že jeho izolácia je „relatívna“ vzhľadom na to, že sa stretáva s dozorcami, kňazom, zdravotníkmi a donedávna aj s externým dobrovoľníkom, ktorého si Breivik už nepraje vídať. Rovnako tak sa Breivik má právo dvakrát mesačne na hodinu stretávať s dvoma ďalšími väzňami.

Mimochodom, nórske väznice sú známe ako zrejme najlepšie vybavené na svete a aj Breivik má k dispozícii vyhradený priestor zahŕňajúci trebárs posilňovňu, kuchyňu, miestnosť podobnú obývacej izbe s televíziou a Xboxom a kúpeľňu.

Zdroj: France24 | Foto: YouTube