Cez víkend prebehlo vo vybraných okresoch druhé kolo testovania na koronavírus. Igor Matovič sa v poslednom rozhovore zaoberal aj myšlienkou tretieho kola či úplného lockdownu. Nateraz nemôže ani jednu z možností úplne vylúčiť.

Víkend sa niesol v znamení testovania až v 45 okresoch Slovenska, kde len v sobotu (7. novembra) nechalo svoje zdravie preveriť vyše milióna občanov. Výsledky pritom hovoria o 0,63 % pozitívnych. Premiér, ktorý sa s karanténou rozlúčil s humorným statusom, bol po pretestovaní krajiny hosťom v relácií Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko, kde porozprával o ďalších plánoch a riešeniach koronakrízy.

Kým Česko, ktoré bojuje s oveľa horšími číslami, plošné testovanie odmietlo, Igor Matovič nevylučuje ani tretie kolo testovania či úplný lockdown. Všetko však bude podľa jeho slov závisieť od občanov a ich disciplinovanosti. „Tvrdý lockdown… Stále nikto nevie, ako sa môže vymknúť tá situácia spod kontroly. Pokaziť si to môžeme len my spolu. Nie je vylúčený, ak dramaticky by sme sa začali správať nezodpovedne… ale ja to vôbec nepredpokladám,“ dodáva optimisticky. O všetkom podľa neho rozhodnú najbližšie dni! „To bude taká verejná celospoločenská diskusia najbližšie dni, aby sme sa rozhodli, že ktorou cestou pôjdeme, či sa chceme dopracovať k tej väčšej slobode tým, že použijeme lockdown a povieme si, že na dva týždne všetci doma, alebo použijeme niečo, možno ešte za pár týždňov celoplošné testovanie, aby sme sa mohli na Vianoce nadýchnuť… Myslím, že 99,9 % ľudí si vyberie cestu celoplošného testovania,“ uvádza.

Matovič zároveň naznačil, že ďalšie testovanie môže prísť koncom novembra alebo pred Vianocami, pričom vláda považuje za nepravdepodobné, že by sa reštaurácie či fitnesscentrá otvorili ešte pred koncom roka. V pondelok má zasadať ústredný krízový štáb, ktorý rozhodne o ďalšom postupe a vyhodnotí testovanie. V okresoch, v ktorých bude vírusová aktivita stále vysoká, sa bude uvažovať o treťom kole, kým premiér odhaduje, že môže ísť o 15 okresov. Predseda vlády je presvedčený, že testovanie v pravidelných intervaloch v niektorých okresoch a zníženie pozitívnych prípadov pod 500 denne prispejú k uvoľňovaniu opatrení. Od 15. novembra sa zároveň začne aj s kontrolami na hraniciach, kde sa budete musieť preukázať testom, alebo si nechať jeden vyhotoviť. Na ukrajinských hraniciach sa začne s kontrolami už v pondelok.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: rtvs.sk │ Foto: YouTube/HNtelevízia, Facebook/Igor Matovic