Kto sa stane nástupcom Zuzani Čaputovej v prezidentskom paláci a v júni 2024 sa stane šiestou novodobou slovenskou hlavou štátu? Isté je len jedno, a to, že to bude muž.

Dokáže však niekto s určitosťou povedať, kto to bude? V minulosti bol rozdiel vždy pomerne jasný, o čom sme aj písali. Vždy bol rozdiel najmenej 200 tisíc hlasov, v percentuálnom ponímaní mal víťaz vždy cez 55 percent. Hoci sa môže zdať, že nejakých 55 alebo 60 percent nie je také jasné víťazstvo, opak je pravdou. Už pri zisku 55% hlasov je to vlastne víťazstvo o 10 percentuálných bodov.

Najnovšie vyjadrenie riaditeľa agentúry Focus Martina Slosiarika sa dokonale zhoduje s tým, čo očakávajú i bookmakeri – ohromonú vyrovnanosť.

„Vidím to 50 na 50. Súboj je taký tesný, že z dát sa dnes nedá povedať, kto reálne vyhrá. Predpokladám, že rozdiel nebude niekoľko percentuálnych bodov,“ hovorí.

Kľúčové bude, koľko percent voličov Štefana Haarbina sa rozhodne podporiť Petra Pellegriniho, no vraj môžu rozhodnúť aj tí, ktorých hlas patril v prvom kole Krisztiánovi Forróvi. Tých síce neboli ani 3 percentá, no v tomto prípade aj to môže rozhodnúť, pričom na Južnom Slovensku, kde Forró získal drvivé percento svojich hlasov, má podľa agentúry Focus viac podporovateľov Pellegrini.

Prehľad prezidentských volieb na Slovensku: TOTO ste možno ani nevedeli!

Zdroj: Aktuality.sk | Foto: IG/Peter.pellegrini, IG/ivan.korcok