Súčasná Slovenská republika vznikla 1. januára 1993, no v tom čase ešte nemala svojho prezidenta, o tom sa rozhodovalo až v jej prvých mesiacoch. Pozrime sa na históriu volieb o hlavy štátu našej krajiny. Tá sa skladá z dvoch rozličných ér.

 

Prvá éra

V prvej kvázi ére bol prezident SR volený polancami NR SR a prvá takáto voľba sa konala v roku 1993, ďalšia v roku 1998, no tá dopadla relatívnym fiaskom a zrejme preto sa od nej upustilo.

Voľby 1993

Prvé voľby sa konali 26. januára 1993, pričom spomedzi štyroch kandidátov sa dostali do druhého kola dvaja. Ani jeden však nedostal na druhý deň (teda 27. januára 1993) dostatočný počet hlasov a prezidenta teda Slovensko nespoznalo. Obe kolá vyhral Roman Kováč, prvé so 69 hlasmi, druhé so 78 hlasmi. Avšak trojpätinová väčšina, teda 90 hlasov, to nebola.

Ďalším pokusom bol preto 15. február 1993 a v ten deň bol nominovaný jediný kandidát, a síce Michal Kováč. Toho navrhla strana HZDS, no mal podporu medzi poslancami strán SNS a SDĽ. Získal 106 hlasov a stal sa tak historicky prvým prezidentom súčasnej Slovenskej republiky.

Voľby 1998

V roku 1998 skončilo 5-ročné vládnutie Michala Kováča a systém hlasovania bol rovnaký ako v roku 1993, teda víťazný kandidát musel získať aspoň 90 hlasov v parlamente. Mimochodom, ak nejaký kandidát hoc i vyhral, no nedostal 90 hlasov, ďalšieho kola volieb sa nemohol zúčastniť.

Prvé kolo Štefan Markuš, no ten dostal 34 a následne 37 hlasov.

Na druhý pokus vyhral Ladislav Ballek, no získal 49 a následne 50 hlasov. To zase nestačilo.

Ďalší pokus ovládol Milan Sečánsky, no 59 a následne 72 hlasov bolo zase málo.

Na štvrtý pokus kandidát nebol a tak sa nádejou stal v júli 1998 Otto Tomeček. Ten kandidoval ako jediný, no v oboch kolách dostal 86 hlasov, čo nestačilo.

Na ďalších zasadnutiach vlády až do konca roka ešte štyrikrát bola šanca na navrhnutie a následné získanie 90 hlasov, no žiaden kandidát sa už nenašiel. Po tomto roku plnom neúspechov nájsť v NR SR zhodu bol zmenený volebný systém a následne sa dostalo právo do rúk občanom.

→ DRUHÁ ÉRA