Slovensko si v roku 2024 pripomenie už 20. výročie vstupu do Európskej únie, po ňom vstúpilo do EÚ ešte pár štátov, no aj jeden vystúpil. Aktuálne má 27 členov, avšak 28. je viac-menej na ceste.

Podľa dostupných informácií sa pripojí do EÚ ďalšia postjuhoslovanská krajina, a to Bosna a Hercegovina.

Summit EÚ rozhodol o začatí prístupových rozhovorov s Bosnou a Hercegovinou, oznámil na sociálnej sieti X predseda Európskej rady Charles Michel. Začatie prístupových rokovaní ocenila nielen bosnianska premiérka Borjana Krištoová, ale aj predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolaová alebo chorvátsky premiér Andrej Plenković.

„Gratulujeme! Vaše miesto je v našej európskej rodine,“ odkázal balkánskej krajine Michel, ktorý rozhodnutie premiérov a prezidentov krajín EÚ označil za kľúčový krok na ceste Bosny a Hercegoviny do Európskej únie. Zdôraznil ale zároveň, že krajinu ešte čaká na tejto ceste tvrdá práca.

Podľa hodnotiacej správy sa krajina za posledné mesiace významne posunula dopredu a prijala dôležité reformy, napríklad zákon o predchádzaní stretu záujmov či o boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. „Bosna a Hercegovina urobila významné kroky na zlepšenie systému justície, boja proti korupcii, organizovanému zločinu a terorizmu a zlepšenie zvládania migrácie,“ uviedla európska komisia v tlačovom vyhlásení.

Bosna a Hercegovina formálne o vstup do EÚ požiadala na začiatku roka 2016, nadväzujúce procesy však postupovali veľmi pomaly. Kandidátsky status krajina získala až v decembri 2022. Kedy sa naozaj stane členom Únie, nie je v túto chvíľu isté a kľudne to môže trvať desaťročie.

Zdroj: X/Charles Michel | Foto: Depositphotos