Ukrajinci sú početnou menšinou nielen na Slovensku či v Česku. A v ostatných dvoch rokoch sa rozšírili, viacerí po vypuknutí ukrajinsko-ruského ozbrojeného konfliktu na ich území, do ďalších štátov, kde ich dovtedy až toľko možno nebolo.

V ostatných dňoch znejú od ukrajinského prezidenta slová o ďalšej mobilizácii, pričom tá by sa mala týkať stoviek tisíc Ukrajincov. Nemecký minister spravodlivosti Marco Buschmann sa krátko pred Vianocami ale vyjadril jasne na margo ukrajinskej menšiny žijúcej v Nemecku.

Podľa informácií nemeckého denníku Handelsblatt žije na Ukrajine aktuálne viac ako 600 tisíc Ukrajincov, z nich však podľa rovnakého zdroja pracuje len 19 percent. Viac ako 40 tisíc prácu nemá alebo o nej úrady nevedia.

I tak ale Buschmann odmieta nejaké vyhostenie Ukrajincov. Nedôjde k tomu, že budeme nútiť ľudí do povinnej vojenskej služby alebo vojenskej služby proti ich vôli,” potvrdil Buschmann. Dodal, že utečenci z Ukrajiny boli v Nemecku prijatí bez komplikovaných procedúr a dostali možnosť pracovať. Koľko ich naozaj pracuje ale sa snaží nájsť si uplatnenie, vo svojom vyhlásení nekomentoval.

Ukrajinský minister obrany Rustema Umerova chce, aby aj muži z Ukrajiny žijúci v zahraničí absolvovali budúci rok vojenskú prípravu. Umerov tvrdí, že Ukrajinci vo veku 25 až 60 rokov v Nemecku a iných krajinách, ktorí sú spôsobilí na vojenskú službu, by sa mali hlásiť v náborových centrách ukrajinských ozbrojených síl a môžu im v prípade nereagovania hroziŤ sankcie. Nemecká strana však s týmto postupom evidentne nesúhlasí.

Koľko obetí si vyžiadal konflikt na Ukrajine? Obrovské čísla!

Zdroj: MSN, Novinky.cz | Foto: IG/marcobuschmann, IG/zelenskyy_official