Slováci, ktorí pravidelne žiadajú o invalidný dôchodok, vedia svoje o únavnom vybavovaní posudkov a papierov potrebných ku priznaniu peňazí od štátu. Najnovšia novela z dielne nášho parlamentu však prináša veľkú zmenu a úľavu pre chorých ľudí, ktorí si tak oddýchnu od behania a vybavovania.

Slováci si pri žiadaní o invalidný dôchodok museli až doposiaľ vytrpieť únavné behanie po posudkových lekároch a úradoch, aby napokon dostali priznané peniaze od štátu. Vybavovanie sa pritom nevyhlo ani handicapovaným pacientom, či tým s onkologickými alebo psychiatrickými ochoreniami. Najnovšia novela z dielne parlamentu ale prinesie obrovské zmeny a zjednodušenie ako pre lekárov, tak pre pacientov.

Od septembra 2019 bude môcť podľa informácii TV Markíza Sociálna poisťovňa o invalidite rozhodovať aj bez prítomnosti lekára. Posudkový lekár sa totiž rozhodne, ktorého pacienta potrebuje opäť vidieť a u ktorého sú postačujúce len lekárske správy špecialistov. U ľudí, u ktorých nie je možná pozitívna zmena k lepšiemu, ako napríklad u pacientov s amputovanou nohou, nebude nutné chodiť na pobočku Sociálnej poisťovne. Pre mnohých bude novinka predstavovať uľahčenie života, ako aj zrýchlenie posudzovania, keďže sa nebude čakať na zdĺhavé postupy a odbremenia sa aj posudkoví lekári, ktorým prichádza ročne vyše 20-tisíc žiadostí.

Zmena sa bude navyše týkať aj vybavovania práceneschopnosti, teda PN-iek. Novinku si pochvaľuje nezaradená poslankyňa Alena Bašistová: “Som rada, že sa nám podarilo pri rokovaniach s niektorými lekármi práve na našom Výbore NRSR pre sociálne veci a na stretnutí, ktoré som zvolala – odbremeniť ako aj vás, tak aj lekárov od “chodenia na SP” pri tých diagnózach, kde posudkový lekár posúdi, že tam už nie je možná pozitívna zmena. Kto chce, samozrejme, prísť na SP môže alebo sa môže proti rozhodnutou odvolať tak ako doteraz,” uviedla na sociálnej sieti.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Alena Bašistová si pochvaľuje zmenu v posudzovaní invalidných dôchodkov

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: Facebook/Alena Bašistová, Pexels, Pixabay