V lyžiarskom stredisku Tignes vo francúzskych Alpách sa dnes utrhla lavína. Tragédia sa stala v dopoludňajších hodinách, keď sa v oblasti nachádzalo množstvo turistov. Zasypala deviatich ľudí, štyroch sa už nepodarilo zachrániť. Informácie o ostatných sú zatiaľ nejasné.

Lavína široká štyristo metrov spadla v nadmorskej výške dvetisícsto metrov dnes päť minút po pol jedenástej dopoludnia mimo udržiavanej lyžiarskej trasy.

Zasypala celkovo deväť ľudí – osem lyžiarov a jedného lyžiarskeho sprievodcu.

Miestni záchranári uviedli, že lavínu zrejme spustili lyžiari, pohybujúci sa nad zavalenou skupinou.

Na pátranie po obetiach nasadili päťdesiat členov, pozostávajúcich zo záchranárov a lyžiarskych inštruktorov, a záchranárske psy. Na mieste nešťastia sú i dva vrtuľníky. Hoci sa záchranná akcia začala okamžite, nezvestných je stále niekoľko ľudí.

Koľko prežije?

Lavína zmietla deviatich ľudí, dvoch z nich sa už podarilo spod snehu vytiahnuť. Ďalší traja sú údajne nažive a podľa posledných informácií sa ich spod snehu pokúšali vytiahnuť.

O život pravdepodobne prišli štyria ľudia, no nie je vylúčené, že tento počet stúpne.

Hoci lyžiarske stredisko bolo plné turistov, medzi obeťami sú len Francúzi.

Nádeje na záchranu

Podľa informácií portálu ledauphine.com boli obete súčasťou skupiny lyžiarskeho kurzu s inštruktorom. Ich šance na záchranu zvyšuje aj skutočnosť, že mali pri sebe lavínové detektory.

Smutná štatistika

Alpské lyžiarske stredisko Tignes na juhovýchode Francúzska je veľmi populárne vďaka veľkým lyžiarskym svahom a fascinujúcim výhľadom.

lyžovanie vo francúskych Alpách

V týchto dňoch v ňom však platí tretí stupeň výstrahy pred lavínovým nebezpečenstvom.

Od začiatku sezóny sa v Alpách a Pyrenejách celkovo udialo trinásť lavínových nehôd, pri ktorých prišli o život traja ľudia. Vo Francúzsku ide zatiaľ o najväčšie nešťastie aktuálnej sezóny.

Zdroj: ledauphine.com | Foto: YouTube.com