Obranná dohoda so Spojenými štátmi (DCA) spôsobila v parlamente hotové zemetrasenie, pričom mnohí poslanci rozhodne ukázali svoju temnú stránku. Svedkom hádok bol aj generálny prokurátor, ktorý sa chcel dostať k rečníckemu pultu. Aj napriek tomu, že sa mu to nepodarilo, jeho názor sa dostal do uší i samotnej prezidentky.

Generálny prokurátor bol súčasťou hlasovania o schválení obrannej dohody s USA, pričom mal pripravený prejav. Poslanci mu však nedali možnosť vyjadriť svoj názor, no jeho vyjadrenia napokon prečítal poslanec Juraj Blanár. Okrem iného chcel povedať, že zmluva o pobyte sovietskych vojsk po roku 1968 bola pre ČSSR výhodnejšia než tá, čo chceme podpísať s USA.

Maroš Žilinka konkrétne upozornil na zmluvu medzi vládou ČSSR a vládou ZSSR, ktorá umožnila na našom území dočasný pobyt cudzích vojsk. V uvedenej zmluve malo byť výslovne uvedené, že sa nenaruší suverenita našej krajiny a sovietskej vojská sa nebudú miešať do vnútorných záležitosti ČSSR. ,,Pre nevýhodnosť predloženého návrhu Dohody pre Slovenskú republiku som poslancov Národnej rady Slovenskej republiky mienil požiadať, aby pri hlasovaní vyslovili svoj nesúhlas s touto Dohodou,“ následne napísal na sociálnej sieti.

Vyjadrenia Žilinku zachytila aj Zuzana Čaputová, ktorá obrannú dohodu s USA ratifikovala v rovnaký deň, ako bola schválená v parlamente. Podľa jej slov je prirovnanie k okupačnej zmluve z roku 1968 absurdné. ,,Je neúctou k obetiam invázie v roku 1968 prirovnávať niekoľko rokov vyjednávanú zmluvu DCA, schválenú legitímne ustanovenou vládou a zvolenými zástupcami ľudí v parlamente, s formálnou zmluvou podpísanou pod hlavňami okupačných tankov. Porovnanie je absurdné aj pri tvrdenej strate jurisdikcie, keďže vojaci, ktorí vo vtedajšom Československu zabili vyše stovky našich občanov, neboli nikdy súdení ani v Československu, a ani v domovských krajinách vojsk Varšavskej zmluvy,” uvádza sa v oficiálnom stanovisku prezidentky.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: prezident.sk  |  Foto: FB/Maroš Žilinka-generálny prokurátor SR, Zuzana Čaputová