Utorková rozprava v parlamente sa niesla v poriadne ostrom duchu a skončila sa roztržkou poslancov s vlajkami, pričom aktuálne požaduje Veľvyslanectvo Ukrajiny ospravedlnenie. Opozícia v zložení Smer, Hlas, Republika a ĽSNS podporovala či už nepodpísanie dohody s USA, alebo priamo protesty na ulici. 

V stredu sa však rokovaním a hlasovaním v parlamente rozhodlo. Obranná dohoda s USA na desať rokov bola schválená, pričom z prítomných bolo 79 poslancov za, kým 60 hlasovalo proti a jeden sa zdržal.

Dohodu podporilo OĽaNO, SaS a časť poslancov Sme rodina. Proti bola celá opozícia, nezaradení poslanci okolo Hlasu či Peter Pčolinský. Poslanci zároveň neschválili tri návrhy zo strany opozície.

Predsedníčka SaS Anna Zemanová uviedla pred rokovaním, že dohodu podporia, keďže Slovensko patrí na západ, a preto neváha s pomocou svojim spojencom. Rovnako predseda OĽaNO Michal Šipoš uviedol, že obranná zmluva žiadnym spôsobom neohrozuje suverenitu Slovenska, a preto bude klub hlasovať za jej podporu. Šéf Smeru Robert Fico, naopak, zmluvu od začiatku bojkotuje a aktuálne chystá petíciu za referendum. Po schválení dohody v parlamente už ostáva len posledný krok, ratifikácia dohody prezidentkou SR.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: YT/SME, nrsr.skFoto:  YT/SME