Stane sa Peter Pellegrini tak, ako v minulosti Ivan Gašparovič či Andrej Kiska víťazom prezidentských volieb napriek tomu, že prehral to prvé? Alebo podobne ako Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič pri obhajobe a Zuzana Čaputová uháji post víťaza Ivan Korčok?

NÁZOR| Prakticky každému je jasné, že výsledky budú mimoriadne tesné. Bookmakeri očakávajú veľmi tesné víťazstvo Ivana Korčoka, no samotný riaditeľ agentúry Focus si nedovolí tipovať, kto vyhrá. Z dát, ktoré sú k dispozícii je to vraj prakticky nemožné.

Dá sa očakávať, že to bude vlastne boj opozičných proti koaličným poslancom, boj dvoch ľudí s odlišným myšlienkovým smerom, hoci Peter Pellegrini vlastne nejakým “extrémom” nie je.

Analytici očakávajú, že väčšina voličov Štefana Harabina dá v 2. kole hlas Petrovi Pellegrinimu, ostatní kandidáti mali relativne zanedbateľnú podporu, i keď v tak tesnom boji môže rozhodnúť aj to “málo”.

2. kolo bude, Korčok nečakane zdolal Pellegriniho!

Avšak nám osobne chýba v analýzach ešte jeden faktor, o ktorom sa veľmi nehovorí, čím netvrdíme, že nie je do nich zahrnutý. Ktorý?

V redakcii sme sa zhodli, že vlastne asi všetci poznáme nejakých ľudí, ktorí sa chystajú voliť v 2. kole, zatiaľ čo 1. kolo odignorovali s tvrdením, že to 1. kolo bolo vlastne nepodstatné, resp. už vopred bolo jasné, ktorí kandidáti postúpia.

A to sa aj potvrdilo. Skutočne až cca 80% ľudí, ktorí prišli k urnám v 1. kole, volili buď Korčoka alebo Pellegriniho.

Otázkou tak ostáva nielen to, koľko voličov Harabina (a ďalších neúspešných kandidátov z 1. kola) sa prikloní na ktorú stranu, ale aj to, aká masa ľudí príde odovzdať svoj hlas v 2. kole. A aj to, ktorý z kandidátov bude mať medzi týmito ľudmi väčšiu podporu.

Uhádli by ste? TOTO je najväčšie mesto, kde vyhral voľby Pellegrini!

Zdroj | Foto: Hitky