Ako iste viete, dane odvádzate z výplaty, daň je zahrnutá v tovaroch a službách, ktoré kupujete a využívate, rovnako tak sa vlatai dane z nehnuteľností a mohli by sme pokračovať ešte veľmi dlho.

Od roku 2024 ale už ale daňový úrad dozvie aj o vašich ďalších príjmoch, ktoré niekomu zarobia skutočne veľmi pekné čiastky. Jedná sa o predaj vašich osobných vecí prostredníctvom veľkých internetových platforiem.

Veľké platformy ako Vinted, Airbnb a eBay, pomocou ktorých si mnohí privyrábajú, resp. prostredníctvom nich zhodnocujú veci, ktoré už nepotrebujú, po novom budú zdieľať zárobky svojich používateľov s daňovými úradmi s cieľom prinútiť týchto ľudí zdaňovať všetko to, čo by mali.

Tento oficiálny krok je výsledkom nového globálneho dohovoru, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára 2024. Informoval o tom aj renomovaný server BBC News. Dohovor sa týka všetkých členských krajín OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), medzi ktoré patrí od roku 2000 aj Slovensko, Česko od roku 1995.

Ako uvádza BBC, táto dohoda ukladá digitálnym platformám povinnosť pravidelne a automaticky hlásiť príjmy predajcov. To pre vás, ak takýmto spôsbom predávate vaše osobné veci, že ak cez Vinted či ďalšie známe platformy predáte vašu bundu, tričko, tenisky alebo trebárs tenisovú raketu, dozvie sa o tom daňový úrad a bude požadovať, aby ste z tohto predaja odviedli dane.

Zdroj: BBC | Foto: Pixabay